fbpx
-4 C
Skopje

5 знаци дека си имате работа со емоционално себични личност

АКТУЕЛНО

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Заев го победи Црвенковски со 3:0 – ја направи СДСМ победничка партија, ја внесе Македонија во НАТО и е на чекор до ЕУ

Пенал(и) за Зоран Заев - фејсбук статус на Дарко Пешевски од ВМРО НП Го изгледав неколку пати интервјуто на премиерот но и го прочитав неколку...

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

1. Партнерот ги потценува вашите чувства

На емоционалнo себичните личности важни им се само нивните чувства и потреби. Ако поради некоја причина лошо се чувствувате и им се доверите, ќе ве убедат дека сте смешни и претерувате. Тие се толку многу убедливи што и вие ќе поверувате во тоа. Од друга страна никогаш не погледнуваат во својот двор и се трудат да ја оправдаат секоја своја постапка.

2. Ве потценува

Додека сте во друштво ве навредува и ве исмева пред другите и сака да покаже надмоќ наместо да се обиде да ве надополни или пак да држи баланс со цел подобра атмосфера и хармонија меѓу двајцата. Ги „лови“ вашите грешки и ве исмева за истите и не се грижи дали тоа вас ви пречи.

3. Вие сте одговорни за неговото лошо однесување

Таквите личности никогаш не преземаат одговорност за своите лоши постапки. Тоа е една од најлошите нивни особини, нешто поради кое подоцна бараат прошка. Што и да направи ќе најде начин да ве обвини за својата агресивност или лутина.

4. Не ви дава објаснувања

На прашањето зошто е лошо расположен одговара дека вие и така нема да разберете. На тој начин суптилно ја доведува под знак прашалник вашата интелигенција.

5. Нему секогаш му е полошо од вас

Ако се пожалите дека сте имале лош ден, или дека се чувствувате лошо тој ќе одговори дека неговиот бил полош. Емоционално себичните личности се грижат само за себе и некогаш не пружаат утеха или поддршка ако лошо се чувствувате, а за возврат бараат многу љубов, трпение и почит. Тие се свесни за вашата искреност, добрина, почит, внимание и љубов но се доста горделиви и ја впиваат внатре во себе, притоа не сакајќи да ви укажат дека ве сакаат и дека сепак се задоволни од тоа што им го имате пружано како партнер/ка. Тие попрво би се откажале и би создале кавга отколку да признаат дека вие сте тие кои се во право.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Доктор појаснува: Еве кога и како може да се заразите со Ковид-19 носејќи заштитна маска

„Колку почесто излегувате надвор и повеќе време поминувате во гужва, почесто треба да ја перете вашата заштитна маска или пак едноставно да ја фрлите...

Николов: Предвидуваме изградба на конзоли за пешаци на река Отиња.

За три години, локалната самоуправа предводена од СДСМ реализираше бројни капитални проекти, важни за унапредување на квалитетот на живот на нашите сограѓани.Штип мора да...

Богојески распали по Груевски: Завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање

Оваа завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање... за стопирање на македонската интеграција во ЕУ... Но штом го чепнаа кај што го...

Венко Филипче со важна информација: Добивме 13.500 брзи тестови од Норвешка

Денеска добивме донација од 13500 брзи тестови од Норвешка, а 10000 од нив ќе бидат за Министерството за здравство. Оваа помош произлезе од потпишаниот...

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...
- Advertisement -