fbpx
4 C
Skopje

6 „незаборавни“ моменти во кариерата на Андреа Пирло

АКТУЕЛНО

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Уште еден од великаните на современиот фудбал ќе се повлече од активната спортска кариера.  Андреа Пирло најави дека ќе отиде во заслужена пензија во декември, тогаш истекува и неговиот договор со Њујорк Сити.

Пирло е еден од најголемите плејмејкери во историјата и еден од најпознатите уникатните фудбалери од последните две децении. Публиката веќе нема да може да ужива во неговиот елегантен стил на игра, инспиративните одигрувања, хируршки точните пасови и смртоносните удари од далечина.

Сигурно на фановите ќе им недостасува она што италијанскиот диригент му го даваше на фудбалот, бидејќи играчи како него се појавуваат премногу ретко.

Но секогаш можеме да си спомнуваме некои од најголемите моменти од неговата кариера, какви за среќа има доволно.

Со речиси 1000 одиграни натпревари и 19 освоени трофеи, Пирло ќе се повлече како легенда.

Еве 6 од незаборавните моменти на врвови и падови во неговата кариера во Милан, Јувентус и италијанскиот национален тим.

  1. 2001 г. – Со негова асистенција тогашниот негов клуб Бреша се спасува од испаѓање во серија Б. 
  2. 2005 г. – Промаши пенал од серијата за Милан, во финалето на Лигата на шампионите против екипата на Ливерпул.
  3. 2006 г.- Италија станува светски првак водена од неговата „диригентска палка“.
  4. 2007 г. – Го крева трофејот на ЛШ во ново финале против Ливерпул.
  5. 2012 г.- Пеналот во стилот на Паненка во голот на Англија за време на четвртфиналето на Европското првенство.
  6. 2015г. – Поразот од Барселона во финалето на Лигата на Шампионите.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Убави цифри: Koлky можете да заработите во Чвајцарија како фризер, столар, возач

Убави цифри: Колку можете да заработите во Швајцарија како фризер, столар, возач… Кантонот на Цирих неодамна објави водич за плата од кој може да се...

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Поучна приказна за Човекот, Бог и празниот куфер која ќе ви го смени животот

Си поминал некој човек. Во еден момент забележал како му се приближува Бог, кој со себе носел куфер. И Бог рекол: „Сине, време е...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Сабриоски до Маричиќ: Плачевте, кукавте, навидум се боревте за нели функционалност на државата се додека не стигнавте на кожната столица

Господине Бојан Маричиќ, министер за правда, не е мое да судам, ниту тоа ќе го направам - ќе ви пресуди перцепцијата на граѓаните за...
- Advertisement -