fbpx
10.3 C
Skopje

7,3 милиони швајцарски франци за чиста вода за пиење во Делчево

АКТУЕЛНО

Љубчо Георгиевски се огласи за интервјуто на Заев:Заев решава два-три крупни проблеми од државен аспект

Љубчо Георгивески, лидер на ВМРО Народна партија, е на став дека сите работи што ги кажал премиерот Зоран Заев во интервјуто за БГНЕС се...

Николов: 100 штипски куќи во населбата Света Недела за социјално загрозените семејства

Штип се грижи и ќе се грижи за секој еден свој жител. Солидарноста, хуманоста и посветеноста се нашиот столб и во тој дух ќе...

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

7,3 милиони швајцарски франци ќе бидат инвестирани во обезбедување на чиста вода за пиење во општина Делчево. Договорот со кој ќе се обезбеди подобро водоснабдување е потпишан денес и истиот обезбедува неколку конкретни придобивки:

  • Проектот се состои од неколку компоненти – изградба на пречистителна станица, продолжување на мрежата за водоснабдување до селата Ѕвегор и Габрово, како и инсталација на капацитети за производство на обновлива енергија, изјави Садула Дураки, министерот за животна средина.

Ова е првпат, Делчево да инвестира вака голема сума на пари за подобрување на квалитетот на водоснабдувањето во Општината:

  • Ова е првпат проект од ваков вид да се реализира во Делчево со чија помош неговите жители конечно ќе пијат чиста и квалитетна вода за пиење и е директно насочен кон зачувување на здравјето на жителите на општината, истакна Горан Трајковски, градоначалник на Делчево.

целиот проект се реализира со директна помош од Швајцарската Конфедерација, која донира 6 милиони швајцарски франци, а остатокот од 1,3 милиони е учество на државата и општината:

  • Свесни сме за значењето на водата како ресурс неопходен за опстанок на целокупниот живот на планетата, состојбата каде што имаме загадување на водата предизвикана од човечкиот фактор, неконтролирано и неефикасно искористување на водата, зголемената изложеност на екстремни хидролошки услови кои се резултат на климатските промени, бараат од сите нас да ја промомениме свеста и да го зачуваме овој вреден ресурс, рече Сибил Сутер Техада, амбасадорката на Швајцарската Конфедерација во Македонија.

Општина Делчево се надева дека со помош на Швајцарија, во периодот што следи ќе успее да изгради и прочистителна станица за третман на отпадни води.

Извор: ТВ СТАР

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Миленко го нарече Апасиев шарено kурле и му порача: Парите од хонорар кај Катица да ги вратиш

Шареното kурле го рушеше Грујо за да дојде Заев. Заев дојде, kурлето во парламент кворум му обезбедува. Еднаш шарен - секогаш шарен. Парите од хонорар кај...

Љубчо Георгиевски се огласи за интервјуто на Заев:Заев решава два-три крупни проблеми од државен аспект

Љубчо Георгивески, лидер на ВМРО Народна партија, е на став дека сите работи што ги кажал премиерот Зоран Заев во интервјуто за БГНЕС се...

Еве kои групи на луѓе треба да јадат лимон секој ден: Во состојба е да излеkува сериозни болести

Доволниот внес на витамин Ц спречува создавање на камен во жолчката, а ефикасно се бори против настинките и поттикнува регенерација на коските. Лимонската киселина...

Николов: 100 штипски куќи во населбата Света Недела за социјално загрозените семејства

Штип се грижи и ќе се грижи за секој еден свој жител. Солидарноста, хуманоста и посветеноста се нашиот столб и во тој дух ќе...

Kako мали имaле одличен вид: Како Саша и Дејан Матиќ го изгубиле видот (фото)

Пејачите Саша и Дејан Матиќ денес се многу популарни и речиси секоја песна што ќе ја испеат станува хит. Добро е познато дека тие...
- Advertisement -