fbpx
6 C
Skopje

АКТУЕЛНО

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Не само што такво нешто како „премногу секс“ постои, туку и ги прави луѓето несреќни.

Во истражувањето спроведено на универзитетот Карнеги Мелон учествувале 64 љубовни двојки. Од половината од нив, психолозите побарале да ја удвојат редовноста на сексуалните односи, додека другата половина требало да продолжи со вообичаен степен на активност.

Испитаниците пополнувале прашалник околу сексуалните навики, но и генералниот степен на среќа и задоволство во животот, се разбира, и на почетокот и на крајот на истражувањето. Се покажало дека групата која била натерана да има повеќе секс завршила понесреќна отколку онаа другата.

Зачестеноста на сексуалните односи придонела до намалување на страста и желбата за секс со партнерот, самите односи биле „помалку исполнувачки“ сега кога ги имало повеќе, а и степенот на задоволство во животот бил понизок од оној што испитаниците го пријавиле на почетокот на истражувањето.

„Желбата за секс исчезнува многу побрзо отколку што очекувавме“, вели Тамар Кришнамурти. „Наместо да се стремиме да имаме секс што е можно почесто, треба да се стремиме оној секс што го имаме да биде за паметење“.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Поучна приказна за Човекот, Бог и празниот куфер која ќе ви го смени животот

Си поминал некој човек. Во еден момент забележал како му се приближува Бог, кој со себе носел куфер. И Бог рекол: „Сине, време е...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Сабриоски до Маричиќ: Плачевте, кукавте, навидум се боревте за нели функционалност на државата се додека не стигнавте на кожната столица

Господине Бојан Маричиќ, министер за правда, не е мое да судам, ниту тоа ќе го направам - ќе ви пресуди перцепцијата на граѓаните за...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...
- Advertisement -