fbpx
-5 C
Skopje

Три пати ме оживеаја: 49-годишна загрепчанка помина 45 дена на апарати за дишење поради ковид-19

АКТУЕЛНО

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Заев го победи Црвенковски со 3:0 – ја направи СДСМ победничка партија, ја внесе Македонија во НАТО и е на чекор до ЕУ

Пенал(и) за Зоран Заев - фејсбук статус на Дарко Пешевски од ВМРО НП Го изгледав неколку пати интервјуто на премиерот но и го прочитав неколку...

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

Една жена од Загреб, Тајана Јакиќ, беше заразена со коронавирус во март. Таа помина цели 45 дена на апарати за дишење, а последиците ги чувствува и денес.

“Портирката му помогна на сопругот да ме стави во инвалидска количка и некако да ме одведе во одделението. Последното што го паметам беше гласот на лекарот кој рече – веднаш успиете ја – и завршив на апарати за дишење”, изјави Јакиќ за ХРТ.

Респираторот ја одржувал во живот шест недели, а лекарите ја реанимирале три пати.

„Буквално бев шокирана, не можев да поверувам дека поминало толку време. Не се сеќавам на ништо, апсолутно, но само во моментот кога ме разбудија и наводно тоа бил трет пат да ме извадат од респираторот, оживеав, имав откажување на бубрезите, па ми требаше дијализа, во меѓувреме промени во целосната крвна слика “, рече Јакиќ, која е полна со пофалби за лекарите и другите здравствени работници кои се грижеле за неа.

„ Не можете да верувате дека некој толку многу се грижи за некој што не е негов. Не мислам дека толку многу мајка се грижи за дете колку што даваат таму”, рече таа.

На крајот од разговорот, Јакиќ испрати порака до јавноста.
“Маските треба да се носат како минимално осигурување, ајде да го наречеме така. Бидејќи последиците навистина можат да бидат грди. Таму видев и млади и стари”, тврди таа.

 

Извор: Женски магазин

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Доктор појаснува: Еве кога и како може да се заразите со Ковид-19 носејќи заштитна маска

„Колку почесто излегувате надвор и повеќе време поминувате во гужва, почесто треба да ја перете вашата заштитна маска или пак едноставно да ја фрлите...

Николов: Предвидуваме изградба на конзоли за пешаци на река Отиња.

За три години, локалната самоуправа предводена од СДСМ реализираше бројни капитални проекти, важни за унапредување на квалитетот на живот на нашите сограѓани.Штип мора да...

Богојески распали по Груевски: Завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање

Оваа завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање... за стопирање на македонската интеграција во ЕУ... Но штом го чепнаа кај што го...

Венко Филипче со важна информација: Добивме 13.500 брзи тестови од Норвешка

Денеска добивме донација од 13500 брзи тестови од Норвешка, а 10000 од нив ќе бидат за Министерството за здравство. Оваа помош произлезе од потпишаниот...

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...
- Advertisement -