fbpx
-2 C
Skopje

Наставник купил лажна дијагноза за да биде подолго на одмор, следувало нешто незамисливо

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Еден наставник по англиски јазик идентификуван само како г-дин Ду, кој работи во приватно училиште во Внатрешна Монголија, бил принуден јавно да се извини откако купил лажна дијагноза за туберкулоза преку Интернет само за да може да искористи подолг одмор за Националниот ден на Кина.

Наставникот Ду платил 470 јуани (околу 67 американски долари) за лажен преглед и дијагноза од лекар на Интернет, со цел да докаже дека боледува од туберкулоза, сериозно и многу заразно заболување на белите дробови. Потоа ги презентирал документите пред своите работодавци во приватно училиште, во надеж дека ќе ги убеди да дадат подолго медицинско отсуство, што ќе му овозможи да го продолжи годишниот одмор.

Но, наставникот Ду никогаш не размислувал за тоа колку всушност била слаба неговата лажна дијагноза.

Бидејќи туберкулозата е многу заразна и потенцијално опасна по живот, приватното училиште каде работи г. Ду во Хохот, главниот град на Внатрешна Монголија, било принудено да плати за медицински прегледи на сите ученици на коишто тој им предавал за да се осигура дека не заболеле од туберкулоза.

По тестовите, било потврдено дека две студентки биле позитивни на туберкулоза. Шоkиран од веста дека еден од неговите студенти се разболел од оваа болест, г-дин Ду повторно го посетил овој лекар на Интернет и платил дополнителни 315 јуани (45 долари) за друга лажна дијагноза, што покажало дека тој веќе нема туберкулоза.

Само неговите родители овој пат не му верувале, бидејќи состојбата со туберкулозата бара повеќемесечно лекување со антибиотици, и тие го принудиле да го помине третиот тест во болницата Хохот. Овој тест покажа дека Ду никогаш не чувствувал болка од туберкулоза – што инаку остава физички траги на белите дробови, и дека претходните рендгенски снимки припаѓале целосно на друго лице.

Фатен во лага, г-дин Ду, за кој неговите родители велат дека е многу популарен кај учениците на неименуваното приватно училиште, признал дека се обидел да ги измами своите колеги за да го продолжи одморот.

Нејасно е дали му било дозволено да ја задржи работата како наставник, особено откако приказната стана вирална на кинеските социјални мрежи

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ново видео на „Тик-Ток“ во кое возач лудува по македонските улици и вози со 255 км/ч (ВИДЕО)

По вчерашното видео на „Тик-Ток“ каде граѓани користат полициски значки и палки за да поминат патарини денес е објавено ново видео каде возач управува...

Утре е Водопост, на овој ден мајките никако не смеат да заборават да го направат ова

Празникот Водици го менува денот, но датумот не. Се празнува на 19 јануари. Меѓутоа обичаите сврзани со празнувањето на овој Свет ден се врзани...

Бил Гејтс и Рокфелер веќе ги прават новите ковид пасоши: Како ќе функционираат?

Американските технолошки и здравствени гиганти, вклучувајќи ги Мајкрософт, Клиниката Мејо и Оракл, се здружија за да создадат нови ковид пасоши за вакцинација. Благодарение на новите...

Скијање и прошетка без почитување на мерките: Каде е сега ЕБР?

Центарот „Нижеполе“ преполн на почетокот од скијачката сезона. Посетителите го користат викендот за скијање и прошетка, по најавата дека стазата е отворена, но и дека...

Убаво: Владата ќе дели помош за купување на сончеви колектори, пвц прозори, печки на пелети

Најновите вести од Македонија и светот На предлог на Министерството за економија, беше разгледана и усвоена Програмата за промоција на обновливите извори на енергија и...
- Advertisement -