27 C
Skopje

9 од 10 луѓе на планетата Земја не дишат чист воздух

АКТУЕЛНО

Вчера, на профилот на Светската здравствена организација се појави фотографија со фрапантни податоци. Доколку се земе просек од целата планета Земја, 9 од 10 луѓе не дишат чист воздух и се директно изложени на контаминација!

Загадениот воздух не е проблем само во Македонија, туку и во целиот Свет. Но, страшни се податоците за нашиот главен град кога ќе го споредиме со нормалните и развиени западни земји. Скопје, неколку пати годинава беше на врвот на светската листа на AirVisual како најзагаден град во светот, во друштво на градови од земји во развој па и дури неразвиени земји.

Од овие причини, вчера се појави и марш наречен #ЗеленаРеволуција кој влева нова надеж во нашето општество. Проблемот мора итно да се реши со цел здрава иднина на нашите поколенија.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Цаца Биљановска поднела приговор за казната од 10.000 евра, денеска се појави во суд

Поранешната директорка, а сега докторка на Кожната клиника, Нина Цаца Биљановска поднела приговор на предлогот на Обвинителството да биде казнета со 10 илјади евра...

Косово воведе задолжителен тест за влез на граѓаните од Македонија, Црна Гора и од БиХ

Косовската влада воведе задолжителен негативен тест РТ-ПЦР при влез во земјата за граѓаните од Македонија, Црна Гора и од Босна и Херцеговина. Тестот е со...

Се формираат регионални „Ковид – центри“ во 16 општини

Градоначалниците на 16 општини во земјава го поддржаа предлогот на Министерството за здравство и на Комисијата за заразни болести за формирање регионални „Ковид-центри“ во...
- Advertisement -