fbpx
32.8 C
Skopje

Адвокатот на Боки 13: Починатиот притворениk се бањал во иста бања со Бојан, храна им носеле исти командири – Јовановски мора да се изолира

АКТУЕЛНО

По веста за притвореnикот во истражниот затвор “Скопје”, кој беше заразен од корона вирусот а кој го изгуби својот живooт, адвокатот Сашко Дуковски јавно прашува како судот планира да го оддржи утрешното рочиште за случајот “Рекет”, бидејќи на тој начин би го загрозил животот на сите кои се вклучени во процесот, информира Фокус.

-Притвореникот кој почина бил еден спрат под ќелијата на Бојан Јовановски. Се бањале во иста бања, храна им носеле исти командири и сл. Наместо да биде во изолација, денеска беше донесен на судење. Контактирав со него. Замислете, што ќе се случи доколку е недај боже заболен. Сите што бевме во судницата постои ризик да сме заразени, вели Дуковски, кој истакнува дека утрешното судење мора да биде одложено.

Дуковски прави компарација со градоначалникот на Чешиново Облешево и сите останати вработени во општината кои се изолирани и додал дека притоврениците не треба да се дискриминираат, туку и за нив треба да се постапи според протокол.

Целиот текст можете да го прочитате на Фокуслинк ОВДЕ (извор)

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -