fbpx
-2 C
Skopje

Аеродром на кој кучиња ќе ве тестираат на коронавирус (Видео)

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Со месеци се зборува за кучиња кои потенцијално би можеле да го детектираат коронавирусот, а аеродромот во Дубаи беше меѓу првите во светот што воведе кучиња кои можат да го намирисаат коронавирусот.

Здравствената администрација во Дубаи ќе зема брис од избраните патници, а откако ќе се земе брисот, кучињата ќе бидат сместени во просторија за изолација, каде ќе мирисаат повеќе примероци, пишува порталот Onemileatatime.

Ако помирисаат траги од коронавирусот, тие се обучени да седнат, објаснува овој портал точно како функционира процесот со овие специјално обучени кучиња.

Кучињата очигледно биле во можност да ги идентификуваат оние кои имале коронавирус со 92 проценти точност, а во овој случај резултатите се достапни за неколку минути, бидејќи нема специјални лаборатории каде мораат да бидат испратени примероци.

Аеродромот сега бара сите патници кои минуваат низ аеродромот да бидат тестирани пред да патуваат, а оние што влегуваат во Дубаи од подрачјето со висок ризик, исто така, ќе треба да бидат проверени по пристигнувањето.

Кучињата се дизајнирани само како дополнителен слој на заштита и не го заменуваат тестирањето, и ова е релативно брз тест што може да се изврши кај патниците.

Кучињата на овој аеродром сега мирисаат брисеви земени од патниците за да утврдат дали има траги на коронавирус во нивниот мирис.

Резултатите од тестот се враќаат за неколку минути и очигледно се 92% точни, а точноста е добра кога сметате дека ова е само брз тест, но е далеку од конечен.

Иако Дубаи веќе има строги услови за тестирање, ова е дополнително ниво на заштита, но треба да се земе во предвид дека кучето погрешно ќе го разбере мирисот скоро секој десетти пат, така што не е јасно што се случува со патниците во овие случаи.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТАЖНА ВЕСТ: ИМ НЕМА КРАЈ НА ТРАГЕДИИТЕ: ПОЧИНA ПОЗНАТИОТ ЛЕГЕНДАРЕН ПОРАНЕШЕН КОШАРКАР – Миленко Савовиќ!

Во само неколку дена и трет голем спортист од просторот на поранешна СФР Југославија прерано го напушти овој свет. По ракометарот Златко Сарачевиќ и фудбалерот...

За 3 години жена успеала да заштеди пари за нов стан – нејзиниот едноставен трик стана вирален на интернет

Шери Хауви ги воодушевила сите со својот начин на штедење пари, а на истиот може да штедат сите оние кои што имаат доволно пари...

Фото: Благодарение на добрите луѓе, нема да препознаете како изгледа куќата на Атиџе

Сузана Турунџиева во последно време минува многу време со Атиџе Муратова и станаа одлични пријателки. Сега, таа на својот Фејсбук профил сподели прекрасна вест: „Градежните работи...

Oвој март ќе биде посебен за три хороскопски знаци: На овој знak се ќе му појде од рака

Нов месец, нови предизвици, нови возбудливи денови особено за овие три хороскопски знаци ЛАВ Токму во март ќе се ослободат од предрасудите и конечно ќе...

БГНЕС: Масаkр и линч над Љубчо Георгиевски

Во последните 24 часа, во РС Македонија се одвива масовен и целосно координиран напад против поранешниот македонски премиер Љубчо Георгиевски, откако вчера тој предложи свој...
- Advertisement -