fbpx
6 C
Skopje

Ах дедо, толку многу ми недостасуваш: Ќе ве расплаче

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

И мене ужасно многу ми недостасува дедо ми.
Посакуваше да го слуша звукот на високите потпетици, еден ден кога јас и сестра ми ќе пораснеме и ќе чекорме по скалите тропајќи.
Никогаш не успеа да слушне..

Ни подари волшебно детство, детство за кое секое дете мечтае да го доживее.
Неговите вредни раце направија куќарки за птици на кои ги има иницијалите од нашите имиња.
Куќарките се уште закачени на дрвјата во дворот, него го нема да види како птиците се вгнездуваат во нив секоја пролет.

Лулашки, клацкали, полни базени со вода, прскалки и што ли уште не..
Како да заборавам?

Се е тука, спомените се тука, него го нема..
Љубовта која тој ја чувствуваше за мене и сестра ми ја препознавав во сјајот на неговите небесно сини очи.

Каков дедо имав јас.. Ах каков дедо имав..

Ќе ме качеше на точак, јас позади, а сестра ми во корпа напред. Баба ми ќе ни подготвеше сендвичи, и правец на пикник покрај Треска.
Какви доживувања имав, каков дедо имав…
Ми недостасува, проклето многу ми недостасува неговото присуство.

Имал тежок и суров живот пред да дојдеме на свет јас и сестра ми, ние ги избркавме сивите облаци кои беа над него, го огреа сонце, почна да живее.. Живееше за нас..

Секогаш кога беше на чекор до смртта, помислата на мене и сестра ми го враќаше во живот.
Како да заборавам? За што живеел, што бевме јас и сестра ми за него, што тој за нас?…

Секој ден ги освежувам сеќавањата на него, неговиот лик и секоја бора на неговото лице сакам да остане запаметена.
Тој човек не заслужува да се фрли во заборав, секогаш ќе живее во мене..

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ХОРОСКОП Љубов: ќе бидете одвоени од партнерот

ЉУБОВ: Ќе бидете одвоени од партнерот, но тој многу ќе ви недостасува. Ова ќе биде краток период. ЗДРАВЈЕ: Добро се чувствувате. Бик (21.04 – 21.05) РАБОТА:...

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...

Ахмети за пописот: Албанците не може да бидат помалку од 25 %

Во интервју за гостиварската локална телевизија ТВ Глоби а на тема околу пописот во Република Македонија лидерот на ДУИ, Али Ахмети посочи дека сите...

НАЈНОВА ТАЖНА ВЕСТ: ДЕСЕТГОДИШНО ДЕТE НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА KOPOНАВИРУСОТ ВО ХРВАТСKА

Десетгодишно дете почина во текот на ноќва на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михајлевиќ“ во Загреб, како последица од koвид-инфекција. Момчето е најмладата...

Вo браk бea 70 години и во само три минути заедно починaa од kоронавирус За три дена требаше да ја примат ваkцината

Сопружниците Дик и Ширли Мик почиnаа од kоронавирус три дена пред да ја примат ваkцината против вирусот, а тие се во брак 70 години. Според...
- Advertisement -