fbpx
4 C
Skopje

Ахмети: Без платформата нема да има влада туку нови избори

АКТУЕЛНО

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА Министерството за труд и социјална политика информира...

НАЈНОВО: TOЛКУ ОД УБАВОТО ВРЕМЕ ВО МАКЕДОНИЈА – СЛЕДУВА ГОЛЕМА ПPOМЕНА ОД УТРЕ

Утре во текот на денот облачноста ќе се зголемува и ќе дува слаб до умерен ветер од западен и југозападен правец. Во сабота поради продор...

Рускиот астролог Василиса Володина открива: 3 хороскопски знаци кои ги чека парична добивка во март

Очигледно дека благосостојбата ги чека овие три знаци од Зодијакот оваа пролет. Проверете за што станува збор. Рускиот астролог Василиса Володина вели: 1. Можеби мислите дека...

Спасовски се огласи за ТиkТоk: Aпелирам за внимателно користење на социјалните мрежи

Апелирам за внимателно користење на социјалните мрежи. МВР од страна на Интерпол доби информација дека на профили на социјалната мрежа „Тик Ток“ во Русија...

Лидерот на владеачката партија ДУИ, Али Ахмети, вечерва гостување во интервју за телевизијата „ТВ21“, на кое изјави дека без прифаќање на платформата на албанските партии, нема да има формирање на влада. Тој посочи дека ќе биде подобро да има нови избори, во спротивно, влада нема да има.

„Зошто да не. Сигурно е дека со неприфаќањето на платформата на албанските партии од било кој субјект, земјата ќе ја однесе кон нови избори“, изјави Ахмети.

Новинарот кој го водеше интервјуто постојано вршеше напорти кон Ахмети да се изјасни дали тој им верува на неговите досегашни коалициони партнери од ВМРО-ДПМНЕ, но лидерот на ДУИ целовремено го избегнуваше ова прашање. Тој се обиде да воспостави рамноправност во смисла дека „и едните и другите направиле за албанците, односно не направиле“.

Познато е дека лидерот на СДСМ во текот на предизборната кампања, збореше дека двојазичноста за нивната партија е прифатлива опција, на што Ахмети одговори дека можат да бидат само празни зборови, а истото го одговори и на прашањето дали верува дека од страна на ВМРО-ДПМНЕ, нивните барања ќе бидат прифатени.

„Нема да бидам адвокат ниту на едниот, ниту на другиот, сето тоа е кажано само за да се добијат политички поени. Доволно добро ги познавам и двете страни, па да бидам искрен, тие двете воопшто не се разликуваат една од друга кога станува збор за албанското население“, додаде Ахмети.

Ахмети го искористи ова интервју директно да му порача на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, дека рокот за постигнување на договор со ДУИ е до 29 јануари, и додаде дека само тој од партијата е задолжен да преговара со него.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ЈА СТРЕСЕ И МАКЕДОНИЈА: Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтер ја погоди нашата соседна земја Грција

Прочитај повеќе во продолжение на текстот Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтер во 18:38 часот е регистриран на 31 километaр од Лариса, а...

Патник добил чудна порака од вработена на аеродром: Ја пријавил по што добила отказ

Работничка во обезбедувањето на њујоршкиот аеродром добила отказ бидејќи на еден патник му дала со рака напишана порака “Грд си”. Инцидентот се случил во јуни,...

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА Министерството за труд и социјална политика информира...

Која е „крвната група“ на која припаѓа Македонија?

Од 1998 година па се до ден денешен сите Влади без исклучок во својата програма ветуваат европска иднина на државата. Почнувајќи од владата на...

Сакате шарена градина? Во март се сади ова цвеќe

Да имате прекрасна градина на лето, ви препорачуваме да ги послушате овие совети за садење цвеќиња. Бројни билки се садат во март, а тоа се...
- Advertisement -