fbpx
4 C
Skopje

Ахмети и Заев одат кон заеднички консензуален претседател на Македонија

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Идниот кандидат за претседател на Македонија може да биде договорен од актуелните владините партнери Зоран Заев и Али Ахмети, објавува порталот „Post.mk“ кој цитира неименувани високи функционери од СДСМ и од ДУИ.

Според порталот по договорот за меѓусебна соработка меѓу СДСМ и ДУИ, за некои општини, за локалните избори на 15 октомври, заеднички или консензуален кандидат за претседател на државата е наредниот чекор за кои Заев и Ахмети ќе договараат соработка.

Изворите на порталот од двете партии ги потврдуваат овие позиции но не даваат детали за конкретната соработка.

За можноста земјата да добие консензуален кандидат за претседател зборуваше и лидерот на ДУИ Ахмети на митинг во Преспа  каде најави дека би било добро таква соработка како за локалните избори  да има и за изборите за шеф на државата.

„Соработката е поврзана со поддршката која СДСМ ќе му ја даде на ДУИ во Чаир, Тетово, Гостивар, Кичево, додека ние за Град Скопје и Куманово. И не само тоа. Сакаме да почнеме да подготвуваме простор за во иднина да имаме и заеднички претседател, консензуален, прифатлив за двете страни, страни кои претставуваат и имаат легитимитет, како од албанската заедница, така и од македонската, да се согласат за заеднички претседател на државата“, изјави Ахмети

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Снимka: Возел со 290 km на час Тетово-Гостивар и се фалел на ТиkТok

На социјалната мрежа Тик-ток објавено е видео снимено на автопатот Тетово-Гостивар, како млад возач вози автомобил со 290 км на час. Ммладиот возач, објави неколку...

Зaeв објаснyва зошто Србите добија ваkцини порано: Прво мора да влезе вакцината за да се регистрира

Централата на Фајзер за југооисточна Европа е во Белград и тие затоа добија порано вакцини. Ние сме во координација со нив, тие имаат на...

Нoви правила за на свадба: Подароkот не смее да биде под 4000 денари, не смее да се носи бела облека (Фoто)

Гостите кои требало да присуствуваат на свадбата на идната госпоѓа Сандерс, добиле листа со 10 правила кои мораат да ги почитуваат, а а еден...

Полицајците останале во шok при рутинска контрола: Фатен „рекордер“, погледнете колку промили имал во крвта

Припадници на сообраkајната полиција на Полицисkата станица во Ариjeе го запреле 67-годишниот возач, а полицијата била изненадена кога видела колку промили имал во kрвта. Имено,...
- Advertisement -