fbpx
1.4 C
Skopje

Ахмети и Заев остварија средба: Исходот од неа: Консензуален кандидат за Претседател на државата

АКТУЕЛНО

Јоци: Со доаѓањето на Мухамед Зекири во СДСМ, се испиша нова страница во партијата која претходно трпеше низа порази

Со доаѓањето на Мухамед Зекири во СДСМ, се испиша нова страница во партијата која претходно трпеше низа порази - ,,едно општество за сите". Се...

Првиот човек на МВР потврди: Спасовски вели дека полицискиот час е опција доколку се случи да има прогрес на пандемијата

Досега не е прелдожена мерка што ќе значи толкава рестрикција – полициски час, затоворање на државата. Дали е тоа опција во наредниот период –...

Убава вест: Сите кои имаат возила на бугарски таблички, ќе можат да ги регистрираат возилата во Македонија со 50 % помали давачки

Сите возила кои заклучно 1 октомври 2020 година влегле на територијата нa Македонија и се со странски регистарски таблички ќе можат во рок од...

Шахпаска: Очекуваме одговори од министерствата за предлогот недела да биде неработен ден

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска на владина седница ќе побара од нејзините колеги од другите ресори за седум дена да...

Владејачките политички партии СДСМ и ДУИ вечерва донеле одлука за настап со заеднички односно консензуален кандидат за претседателските избори, информираше претседателот на ДУИ Али Ахмети по средбата со премиерот Заев.

Во однос на тоа за кој кандидат или кандидати станува збор, Ахмети не откри имиња, но истакна дека станува збор за едно од имињата кои се вртат низ медиумите. Во наредните денови ќе има состаноци за да се одлучиме за еден од нив, ќе имаме состаноци и со другите политички партии и за они да се здружат со оваа добра иницијатива, рече Ахмети

Кандидатот на СДСМ ќе биде откриен на 3 март во недела на партиски конгрес. Како евентуални кандидати се спомнуваат имињата на Никола Димитров, Радмила Шекеринска, Стево Пендаровски и Оливер Спасовски.

Ахмети рече дека не разговарале за коалицијата меѓу СДСМ и ДУИ, откако претходно потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири рече дека е можна Влада и без ДУИ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Јоци: Со доаѓањето на Мухамед Зекири во СДСМ, се испиша нова страница во партијата која претходно трпеше низа порази

Со доаѓањето на Мухамед Зекири во СДСМ, се испиша нова страница во партијата која претходно трпеше низа порази - ,,едно општество за сите". Се...

Од денес: Сите кафулиња, барови, клубови, обложувалници и трговски центри ќе работат само до 18:00 часот во соседна Србија

Работното време на ресторани, кафулиња, барови, клубови, обложувалници и трговски центри е скратено од денес до 18 часот, како дел од мерките донесени од...

Првиот човек на МВР потврди: Спасовски вели дека полицискиот час е опција доколку се случи да има прогрес на пандемијата

Досега не е прелдожена мерка што ќе значи толкава рестрикција – полициски час, затоворање на државата. Дали е тоа опција во наредниот период –...

Убава вест: Сите кои имаат возила на бугарски таблички, ќе можат да ги регистрираат возилата во Македонија со 50 % помали давачки

Сите возила кои заклучно 1 октомври 2020 година влегле на територијата нa Македонија и се со странски регистарски таблички ќе можат во рок од...

Викенд диета: До понеделник 3 килограми помалку

Викенд диетите се многу популарни бидејќи се едноставни, траат кратко, а бидејќи за време на викендот сте дома можете да посветите внимание на тоа...
- Advertisement -