19 C
Skopje

Акција на Интерпол: Обид за внес на отровна храна во Македонија – запленето пилешко месо со птичји грип

АКТУЕЛНО

Јанчев со амбиција да го преземе ВМРО-ДПМНЕ- како што вели најмоќната партија во Северна Македонија

Градоначалникот на Кавадарци од редовите на ВМРО- ДПМНЕ и поранешен потпретседател на партијата, Митко Јанчев, во интервју за „Фокус“ ги открива своите идни планови...

139 нови случаи на ковид 19, оздравени се 534 пациенти, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11,...

ОН загрижени поради расизмот и дискриминацијата на Ромите

Специјалниот ополномоштеник на ОН за малцинства предупредува на засилена дискриминација на Ромите во светот во време на корона. Освен тоа, постои и омраза кон...

Голема акција на Интерпол во која спречен е обид за внес на отровна храна во Македонија, дознава ТВ21.

Информациите ги потврдуваат од Интерпол, Агенцијата за храна и ветеринарство во Македонија, како и Царинската управа.

„Царинска управа на Република Македонија учествуваше во меѓународната операција OPSON IX во времетраење од 1 декември 2019 до 15 јуни 2020 година, заедно со Агенција за храна и ветерина (АХВ) и Гранична полиција како дел од МВР, а секако во целосна координација со Канцеларијата на Интерпол во Скопје. Операцијата OPSON IX се однесуваше на спречување на криумчарење и измами во трговијата со прехранбени производи и пијалаци, трговијата со фалсификувани прехранбени производи, како и трговија со супстандардни прехранбени производи и пијалаци“, велат од Царина за ТВ21.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Заев: Го добив мандатот, се подготвувам да бидам премиер 4 години

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, како одговор на новинарско прашање изјави дека утрово имал средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети Денеска го добивам мандатот...

Поради Ковид-19 вработените на овие компани ќе работат од дома до 2021 година

Додека коронавирусот се шири низ светот, компаниите се помируваат со состојбата и реалноста кога е во прашање работата и многу од нив ги ревидираат...
- Advertisement -