fbpx
1 C
Skopje

Алармантни податоци за дебелината кај децата

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Единаесет годишни деца со замастен црн дроб, осум годишни со дијабет – сето тоа како резултат на прекумерна тежина и нездрава исхрана. Алармантни се статистиките кои ги објави Институтот за јавно здравје, а според кои над 39 проценти од машките деца во Македонија имаат телесна тежина која е поголема од предвидената за нивната возраст, додека пак 32 отсто од девојчињата се соочуваат со дебелина.

Лошата исхрана, слабата физичка активност, седењето пред компјутери се најважните фактори кои придонесуваат за епидемијата на дебелината, велат лекарите.„Имаме многу рана појава на дијабет тип 2, тој не би требало да се појавува на возраст под 40 години, а сега порано се јавува кај деца и адолесценти. Тоа се деца кои имаат зголемена тежина.“ – вели д-р Игор Спироски – Институт за јавно здравје.

Но не само кај децата, бројката на лица со прекумерна тежина расте и кај повозрасната популација. Според податоците на Институтот за јавно здравје на РМ 62,% од мажите и 48,% од жените на возраст над 18 години имаат зголемена телесна тежина. Тоа предизвикува низа здравствени проблеми, од кардиоваскуларни до малигни заболувања, велат лекарите. Институтот за јавно здравје ги повикува здравствените власти на централно но и на локално ниво да го дадат потребното внимание на овој сѐ поизразен ризик фактор во државата.

Според д-р Спировски справувањето со овој проблем бара сеопфатна акција на повеќе сектори во општеството.

„Она што општетството може да направи како целина е да има активности во насока на регулација на определени ризик фактори, значи исхрана со преработена храна, можност за физичка активност, рекламирање на нездрава храна, оданочување на определени производи кои докажано влијаат на пореметување на тежината“ – вели д-р Спироски.

Лекарите предупредуваат дека луѓето кои имаат зголемена телесна тежина или се дебели живеат со специфичен инвалидитет и со намален квалитет на живот, а појавата на болести кај нив е поизвесна и носи ризик од предвремена смртност.

Експертите наведуваат дека во 2022 година бројот на деца и млади со прекумерна тежина ќе биде поголем од бројот на деца кои страдаат од неухранетост.

Извор: ТВ 24

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Дознај: Еве kои возила во Македонија се ослободени од плаќање на патарина

Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за јавни патишта. Во неколку членови на овој закон опфатен е...

Девојkата сакаше да направи видео за повеќе лајкови и мислиме дека ѝ успеа

Колегите од „Мотика.мк“ успеаа да не насмеат со ова видео. Како што пишуваат тие, Идејата е видеото да ја направи популарна, можеби не како што...

Фатен е жив: Мажот кој дупчи гуми по Водно е сниман на камера

Повеќе сопственици на патнички возила последниве два месеци пријавиле во полициската станица Центар дека кога ќе станат наутро - откриваат дека гумите на нивните...

Го вртеше моторчето, па кравите го нападнаа: Лудa снимка која ќе ве насмее

Во продолжение видеа што ќе ве насмеат На социјалните мрежи постојано можеме да најдеме видеа со забавна и интересна содржина која ќе не насмее. Ние...

Ново Тикток видео: На наплатната рампа Скопје – Гостивар вади легитимација и минува без проблем (Видео)

Објавувањето на Тикток видеа од ваков тип во последно време е актуелно во нашата држава, па оттука се поставува прашањето - што конкретно ќе...
- Advertisement -