fbpx
1 C
Skopje

Албанија ја поддржува идејата на Вучиќ за балканска царинска унија

АКТУЕЛНО

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...

Албанија го поддржува предлогот на српскиот премиер Александар Вучиќ за царинска унија на Балканот.

Овој став го изнесе албанскиот министер за финансии Арбен Ахметај, додавајќи дека за такво нешто била дадена иницијатива и од страна на албанскиот премиер Еди Рама.

-Тоа е идеја дадена и од премиерот Еди Рама во рамки на трговските олеснувања во западен Балкан. Тоа е иницијатива што доколку се случи ќе го фаворизира економскиот развој на регионот и привлекувањето странски инвестиции, изјави министерот Ахметај.

Царинска унија, значи сите балкански земји да функционираат како единствен економски блок, станувајќи единствен пазар, наведе албанскиот министер за финансии.

– Четирите економски слободи поврзани со пазарите, капиталот, луѓето и инвестициите, е многу значајно да се движат без бариери во оваа зона, смета албанската министерска за економија, Милва Икономи.

Освен политичарите, идејата наиде на подршка и од експертите, иако дел од нив сметаат дека реализацијата на овој проект е тежок процес.

-Создавањето царинска унија треба да го има во предвид постоењето и функционирањето на Косово како слободна и независна држава. Ова е предизвик што не само Србија, туку и други земји од регионот треба да го имаат во предвид за да се движат на повисоко ниво на интеграција, нагласува експертот Илир Цико.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Tвитер koментар: Кога ќе му кренеш на Мишко на фиксен, првото прашање му е дома си?

Вчера во медиумите одекна веста дека поранешниот прв човек на УБК, Сашо Мијалков, по кого беше распишана меѓународна потерница, сам се појави во Обвинителството...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...
- Advertisement -