fbpx
6 C
Skopje

АЛБАНСКИТЕ ИСТОРИЧАРИ ПОВТОРНО ПРОВОЦИРААТ: Македонија никогаш не била грчка, Солун бил културен центар на Албанците

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Македонија никогаш не била грчка. Солун и регионите на Македонија потпаднале под Грција 1912 година, откако се повлекува Турција. Во 1912 година тие водат војна со Бугарија за Солун, рече професорот по историја при тетовскиот Универзите, Веби Џемаили, во дебатната емисија “Зиг Заг“ на телевизија Арт Ченал.

Универзитетскиот професор не завршува со неговите контроверзни изјави, овој пат тој оди до таму што тврди дека Солун, до заминувањето на османлиите во 1912 година, бил главен културен центар на албанците.

– Ние денес немаме храброст да кажеме дека до 1912 година, Солун бил главен културен центар на албанците. Ние денес како да се плашеме да ја кажеме вистината. Сите албански политики се направени во Солун. И затоа мене ме чуди тоа што ние денес не се осмелуваме да го спомениме ова од стравот дека ќе ни се налутат грците. Зошто ние да не го споменуваме тоа, затоа што ние таму сме правеле историја, рече Џемаили.

Тој тврди дека англиската дипломатија пред берлинскиот Конгрес прифатила Солун да биде главен град на албанците, и дека тие ништо не зборуваат за тоа затоа што Грција им забранува и им прави притисоци.

– И самата англиска дипломатија пред берлинскиот Конгрес прифатила Солун да биде главен град на албанците. Ова денес ни го забранува Грција со сите нејзини притисоци што ни ги прави, вели историчарот Веби Џемаили.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...

Ахмети за пописот: Албанците не може да бидат помалку од 25 %

Во интервју за гостиварската локална телевизија ТВ Глоби а на тема околу пописот во Република Македонија лидерот на ДУИ, Али Ахмети посочи дека сите...

НАЈНОВА ТАЖНА ВЕСТ: ДЕСЕТГОДИШНО ДЕТE НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА KOPOНАВИРУСОТ ВО ХРВАТСKА

Десетгодишно дете почина во текот на ноќва на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михајлевиќ“ во Загреб, како последица од koвид-инфекција. Момчето е најмладата...

Вo браk бea 70 години и во само три минути заедно починaa од kоронавирус За три дена требаше да ја примат ваkцината

Сопружниците Дик и Ширли Мик почиnаа од kоронавирус три дена пред да ја примат ваkцината против вирусот, а тие се во брак 70 години. Според...

Познатиот русkи астролог Тамара Глоба тврди: За овие три знаци 2021-ва година ќе биде година на невидена среќа

Тамара Глоба е познат руски астролог, а на нејзините предвидувања им се верува, бидејќи речиси никогаш не греши. Таа тврди дека оваа година овие три...
- Advertisement -