fbpx
-1 C
Skopje

Албанските партии ја фрлија коцката: на потег ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ

АКТУЕЛНО

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА Министерството за труд и социјална политика информира...

НАЈНОВО: TOЛКУ ОД УБАВОТО ВРЕМЕ ВО МАКЕДОНИЈА – СЛЕДУВА ГОЛЕМА ПPOМЕНА ОД УТРЕ

Утре во текот на денот облачноста ќе се зголемува и ќе дува слаб до умерен ветер од западен и југозападен правец. Во сабота поради продор...

Рускиот астролог Василиса Володина открива: 3 хороскопски знаци кои ги чека парична добивка во март

Очигледно дека благосостојбата ги чека овие три знаци од Зодијакот оваа пролет. Проверете за што станува збор. Рускиот астролог Василиса Володина вели: 1. Можеби мислите дека...

Спасовски се огласи за ТиkТоk: Aпелирам за внимателно користење на социјалните мрежи

Апелирам за внимателно користење на социјалните мрежи. МВР од страна на Интерпол доби информација дека на профили на социјалната мрежа „Тик Ток“ во Русија...

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети без потписи од лидерите, ја објави платформата која најверојатно ќе му биде доставена на новиот мандатар, кој ќе треба да ја состави идната влада.

Како прва и главна точка во барањето се наметнува официјализирање на албанскиот јазик како втор официјален во земјата, за што тврдат дека не е потребно да се менува Уставот, туку само Закон. Но, за еден таков Закон да биде изгласан, ќе бидат потребни гласовите и на ВМРО-ДПМНЕ односно СДСМ.

Во барањата ќе има обид и за промена на химната и грбот на државата, како и можност за формирање на ново Министерство, кое би требало да биде Министерство за политички систем и односи меѓу заедници, кое би требало да настане од СЕП за Рамковен.

Партиите од албанскиот блок целосно ја продолжуваат и работата на СЈО без никакви притисоци, кое очекуваат да ги реши и случаите во Сопот, Монструм и Куманово (Диво Насеље).

Овие високи барања на трите политички партии, ДУИ, Алијанса на Албанците и БЕСА е многу веројатно да не бидат прифатливи ниту за ВМРО-ДПМНЕ, ниту за СДСМ, па многу веројатно е воопшто да не дојде до договор за формирање на влада.

Доколку никој не успее да формира влада, ќе следува широка коалиција, по која ќе бидат распишани и нови избори во најбрз можен рок.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Нов Зеланд се тресе како вејка на ветрот: Трет силен земјотрес. Издадено предупредување за цунами

Трет силен земјотрес го погоди Нов Зеланд за само неколку часа. Магнитудата овој пат беше 8,1 степен, што е најсилна од трите земјотреси. Можни се...

Доктор Николов го повика Филипче на ТВ Дуел: Министре излезете со мене на дебата наместо да се самофалите

Претседателот на Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Николов, го повикува министерот за здаравство, Венко Филипче, на дебата на која би дискутирале за актуелните...

Ако не сакате да одите во теретана, а да изгледате згодни, ова е решение за вас (Видео)

Дечкото одлучил дека не му се исплати да оди во теретана кога Алиекспрес има достава до дома, пишуваат нашите колеги од Мотика.мк во description...

Стојан за Нимет: Е тоа е соживот, ниту го знам ниту го познавам, но ме контактираше на фб за да ми помогне

Некои гестови и постапки заслужуваат јавна благодарност. Денес во Скопје брзајќи да стигнам на работен состанок ја изгубив возачката дозвола. Еден час подоцна добив...

Дали сте знаеле дека во македонската азбука има две зборчиња? Погледнете!

Македонската азбука ја учиме уште во предучилишна возраст, а потоа истата ја користиме целиот живот. Но, ретко кој забележал дека во нашата азбука се кријат...
- Advertisement -