fbpx
-3 C
Skopje

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање и затворање на поглавјата со ЕУ, изјави амбасадорот на САД во Скопје, Кејт Мари Брнс, за радиото „Гласот на Америка“.

Таа вели дека ветото претставува ризик не само за Северна Македонија, туку и за ЕУ ​​и за процесот на проширување како целина.

Соединетите држави се посветени на овој регион и на Северна Македонија со децении. Јас би рекла дека во последните неколку години ние сме биле многу вклучени во помагањето на Северна Македонија за влезот во НАТО, како поддршка на нејзините аспирации и напори за влез во ЕУ, вели таа и додава

Ние бевме многу разочарани од одлуката на Бугарија да го блокира почетокот на пристапниот процес минатата година и ќе продолжиме да правиме се што можеме за да осигуриме дека билатералните прашања ќе бидат решени преку билатерални канали, рече амбасадорот.

Според неа, постојат земји кои не ги делат истите ставови за Северна Македонија во Европа и кои не ги делат вредностите на Европа како слободна и обединета, каде има траен мир и стабилност.

Тие можат да се обидат да ја искористат ситуацијата за нивниот стратешки интерес. Јасно е дека Русија и Кина не ја делат оваа визија и мислам дека ова е нешто што секој треба да го има во предвид. Затоа процесот на пристапување во ЕУ е особено важен за да се оди напред што е можно побрзо, рече таа

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Љубчо Георгиевски со предлог како да се реши спорот со Бугарија

Гледам дека Македонско-Бугарските односи се движат кон нов ќор-сокак а понатаму и кон нова ескалација на сите нивоа која може да доведе до долгодишна...

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

НОВА ГОЛЕМА ТРАЕДИЈА ВО МAKЕДОНИЈА: ПОЧИНА МАЖ ОД СКОПЈЕ ОТКАКО ПАДНА ОД КAPПА

Во Полициската станица Кавадарци, М.Џ.(71) од Скопје вчера попладне пријавила дека нејзиниот сопруг Е.Џ.(75). Тој паднал од карпа кај село Кошани, на место викано „Дол“,...

МВР ги приведе Миленко Неделковски и Александар Пандов

МВР соопшти дека синоќа во 22.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека угостителски објект на ул.„6“ во с.Стајковци, сопственост на С.П. и А.П....

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...
- Advertisement -