fbpx
-6 C
Skopje

Американската нафтна компанија „Галф оил“ влезе на македонскиот пазар

АКТУЕЛНО

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

Aмериканскиот бренд за производство на нафта и нафтени деривати Галф од денеска официјално присутен на македонскиот пазар со отворатењето на првата бензиска станица во Скопје. Планира мрежата во иднина да ја прошири на 25 низ целата држава.

Влегува како партнер во домашната доманија Супер трејд која 25 години работи на македонскиот пазар и една од најголемите дистрибутери на горива во земјава.

Според Снежана Стајиќ, која е основач на Супер трејд, влегувањето на „Галф оил“ значи многу за македонската економија. – Тоа е голема странска инвестиција и имплементирање највисоки стандарди, рече Стајиќ.

Македонија е втора земја од регионот каде е присутен овој бренд, кој, работи во повеќе од 100 земји во светот, а планира во наредните години да влезе во дополонителни 60. Има 100-годишно искуство, а првата бензиска станица ја отвора во 1913 година во Питсбург, САД.

– До денес Галф оил е синоним во светот за производи со висок квалитет, иновации и техничка извонредност, рече Марио Дадони претставник на Галф оил. Планираат, како што рече, до 2020 година да бидат прифатени како една од 10- најголеми глобални компании.

Извор: www.libertas.mk

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Д-Р ЛАЗАРОВ РАСПАЛИ: СЕ ЗАЦРНИЈА ЦЕЛИ СЕМЕЈСТВА ЛУДАЦИ ЕДНИ, ЈЕАЛЕ ВЕ KАФАНИ

Се распадна општеството во скоро секој сегмент, економски колабираме, образованието е суспендирано а медицинарите се фрлени во оган веќе година дена без пауза, лек...

Kолку долго се чува свeтата вода: Еве што треба да направите со неа после Водици

Прочитај повеќе во продолжение За време на вчерашниот ден верниците од црква земаат осветена вода, но дали знаете што треба да направите со старата света...

Нов силен земјотрес : Овој пат во Албанија

Земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Албанија. Според веб-страницата на ЕМСЦ, земјотресот бил со јачина од 4,2 степени според...

Јапонски оперски пејач ја пее „Ако уmрам ил загинам“ (ВИДЕО)

Јапонски оперски пејач Казухиро Котецу кој неодамна ја испеа „Македонско девојче“, сега објави видео во кое ја пее „Ако умрам ил загинам“ од легендарниот...

Еве kако Трамп посакал да биде испратен од Белата куќа

Американскиот претседател во заминување Доналд Трамп ќе полета од Вашингтон четири часа пред инаугурацијата на новоизбраниот американски претседател Цо Бајден, соопшти Белата куќа. Трамп и...
- Advertisement -