fbpx
8 C
Skopje

АНАЛИЗА – И Бенитез беше подобар: Реал постигна негативен рекорд каков што нема во последните десет години

АКТУЕЛНО

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани

ПРВА ЛИНИЈА Home ИЗБОРИ Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани December 1, 2020 13:10 Како иден градоначалник се обврзувам дека ќе продолжам да работам...

Бочварски: Државата ќе стане сериозен играч во однос на пазарот на гас

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски вели дека гасификацијата е еден од приоритетите на Владата и оти кракот кој поминува низ од Куманово,...

Актуелниот шампион во Шпанија, Европа и светот е во голема криза и веќе на половина сезона останува без прва од наведените титули. Неуспешна одбрана на шампионската титула во Ла Лига ја потврди ремито кај Селта (2:2) во 18. коло.

Реал така остана на 16 бодови зад водечката Барселона. Но актуелниот шампион ќе го испушти и второто место, каде што е Атлетико со седум бодови повеќе од градскиот ривал, па дури и третата позиција, на која е Валенсија, со пет бодови повеќе.

Екипата на Зидан има натпревар помалку, но и да го победи Леганес во заостанатиот меч, врвот и Барселона и понатаму остануваат недостижни и му бегаат на Реал со дури 13 бодови.

Реал во моментов е четврти. Последниот пат во првенството завршил под третото место дури пред 15 години, кога имале седум бодови помалку од шампионот Валенсија. Со ремито во Виго веќе четири гостувања во првенството се без победа, што не им се случило од 2008. година. Во наведената „црна“ серија паднале трет пат во последните 20 години.

Бенитезов Реал после 17 кола во Ла Лига имаше 36 бодови и постигна 45 голови. Зинадин Зидан кој го наследи, после 17 првенствени натпревари оваа сезона, има четири бода помалку, а постигнал дури 13 голови помалку од Бенитез.

Кога Бенитез доби отказ, Реал беше трет во Ла Лига, четири бодови позади водечкиот Алетико и со два бода помалку од Барселона. Две години и четири дена подоцна, неговиот наследник е четврт, со 16 бодови позади водечката Барселона, седум бодови зад второпласираниот Атлетико и со пет бодови помалку од Валенсија.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Цеца два пати гостувала во една иста емисија, а ова ниkој не го забележал

Српската мега ѕвезда Цеца два пати гостуваше во една иста емисија именувана како „Хит Твит“. Првиот пат на 10 мај кога и го напушти студиото...

Спасовски на средба со актуелниот градоначалник на Штип: Тема на разговор претстојните избори и соработката на локалната самоуправа со полицијата

Денеска имав средба и со вршителот на должноста градоначалник на Штип каде исто така разговаравме за претстојните избори, но и за соработката на локалната...

Звучи како виц, но не е: Маж испешачил 400 километри за да ја разбистри главата по кавгата со жена му

Мажот бил запрен од полицијата рано во понеделникот во близина на Фано во централна Италија. Тој беше уморен и премрзнат, изјави полицаецот Антонио Скванци. Тој на...

Најново: Кафеаните, кафулињата, трговските центри ќе затвораат во 17 часот – соседна Србија со најнови мерки

Српската Влада денеска треба да усвои нови мерки за спречување на ширењето на Ковид-19, предложени од Кризниот штаб. Една од мерките ќе биде угостителските...

ТАЖНА ВЕСТ од Скопје: Пријавено безживотно тело на Бит Пазар на момче кое имало само 27 години

На 01.12.2020 во 05.25 часот било пријавено дека на подрачјето на Бит Пазар бил пронајден починат М.Ш.(27) од Скопје. Од страна на лекар од Итна...
- Advertisement -