fbpx
-5 C
Skopje

Анализа: Како Груевски стигна до прегратката на Орбан?

АКТУЕЛНО

Заев: Југославија не подели, ако Гоце Делчев го немаше, мораше да го измислиме за да нѐ обедини

Треба да создадеме позитивна атмосфера за младите да го користат ова минато како отскочна даска за подобра иднина во наредниот период. Бугарија не е...

Николовски на онлајн состанок со градоначалниците:Нашата мисија е постојано да им служиме на граѓаните и од тоа отстапка нема

Генералниот секретар на СДСМ и вицепремиер за борба против корупција Љупчо Николовски вечерва одржа одржа онлајн состанок, редовна координација со градоначалниците од редовите на...

Исходот од резултатите за Ковид-19 изминатите 24 часа: 3349 лица биле тестирани, позитивни се 1288

Во последните 24 часа се направени 3349 тестирања, а регистрирани се 1288 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 570, Куманово 57, Дебар 8, Штип...

Замина еден од најдобрите: Фудбалскиот свет е во шok – почиnа фудбалерот Диего Марадона

Аргентинските и светските медиуми објавија дека денеска во својот дом почиna еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, Диего Армандо Марадона. Си-Ен-Ен Бразил и „Кларин“...

Поранешниот македонски премиер и шефот на унгарската влада долги години негуваа блиски односи. Бегството на Груевски најверојатно било организирано од Орбан, а можно е да соработувале и српските власти, пишува Дојче Веле.

Доколку му се верува на неговиот Фејсбук-статус, Никола Груевски наместо да седи во затворска келија веројатно веќе ужива во Будимпешта.

Но, како успеал Груевски да стигне до унгарска територија? Тоа е првото прашање што се наметнува откако експремиерот самиот преку Фејсбук се пофали дека стасал до Будимпешта од каде, како што вели, „ќе ѝ остане верен на каузата на Македонија“. Груевски не поседува македонски пасош од јули 2017 година, кога на барање на СЈО му беше одземен од судот како обвинет во случајот „Титаник“.

Без патна исправа, единствената можност за Груевски би била да ја премине македонската граница преку нелегален граничен премин.

Првата опција во таков случај би била Србија. Груевски негуваше блиски односи со Александар Вучиќ, актуелниот српски претседател, уште од периодот додека беа колеги на премиерските функции. Српските власти денеска молчат во однос на шпекулациите дека Груевски преку нивна територија стигнал до Унгарија. Во телефонски разговор од српската полиција љубезно нѐ замолија прашањата на оваа тема да ги испратиме преку електронска пошта, но одговор не добивме.

Сценариото за бегството на Груевски, во случај навистина да пребегнал преку Србија, би можело да се одвива на следниот начин: со автомобил преминување на македонската граница на некој нелегален премин, а потоа со знаење или дури и придружба на српските власти до некој од српските аеродроми или директно до унгарската граница.

Таквото сценарио би било тешко изводливо без знаење на највисоките кругови во српската политика.

До Будимпешта, Груевски би пристигнал со автомобил, со премиерскиот авион на Виктор Орбан или со приватните летала на некој од нему блиските олигарси, од некој од српските аеродроми.

Малку е веројатно дека Груевски и унгарската граница ја минал на „див“ граничен премин, затоа што таа е масовно обезбедувана од почетокот на бегалската криза. Оттука и претпоставката дека границата ја преминал легално со амин на унгарските власти, или ја прелетал.

Клучната охридска средба

Врските на Груевски и Орбан беа многу блиски и срдечни, особено од почетокот на бегалската криза во 2015 година. Орбан беше редовен гостин и на митинзите на Груевски и ВМРО-ДПМНЕ во неколку предизборни кампањи во Македонија, а унгарската влада донираше бодликава жица и помагаше при нејзиното поставување на границата со Грција.

Последната средба на двајцата се случи на 28 септември 2017 година. Никола Груевски го пречека Виктор Орбан во Охрид на неколку недели пред локалните избори во земјата. Двајцата политичари разговараа околу три часа, по што Орбан, со приватен авион се врати во Унгарија.

Целата анализа на – ДОЈЧЕ ВЕЛЕ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Заев: Југославија не подели, ако Гоце Делчев го немаше, мораше да го измислиме за да нѐ обедини

Треба да создадеме позитивна атмосфера за младите да го користат ова минато како отскочна даска за подобра иднина во наредниот период. Бугарија не е...

Ковачевски: Не ни треба еуфорија и национализам, ни треба решение со Бугарија

Без да можам да алудирам на самото интервју на Зоран Заев и на реакциите кои следувале после тоа, мислам дека Договорот со Бугарија е...

Јоци: Разликата меѓу комуњари и вмројни е следна

Разликата меѓу ,,комуњари" и вмројни, е што на овие ,,нашиве" не им даваме да дишат и ќе ги шетаме по гаќи ако треба и...

Богојески го нарече Миленко “козарот”? Упати прашања и до бугарската министерка Захариева

Дали утре на антибугарашкиот и антизајков митинг, организиран од мицињата, конечно ќе го видиме и Бугарскиот Конзул во Македонија?!? Бојко Борисов и пресветла госпожа...

Со кого била Цеца пред да биде со Арkан

Поранешното момче на Цеца со кое била пред Аркан, прозборе за се што тие поминале заедно. За српскиот Течеграф тој вели дека таа три...
- Advertisement -