fbpx
19 C
Skopje

Андоновска: Наумовски ја претвори општина Ѓорче Петров во змијарник и ѓубрарник

АКТУЕЛНО

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Поставуваме прашање, има ли Ѓорче градоначалник и ако има работи ли тој нешто? Ѓорче стана змијарник и ѓубрарник, а човекот што не работи ништо не само што не го спречува тоа туку не ги ни чисти дивите депонии, изјави Марија Андоновска од ВМРО-ДПМНЕ и додаде:

„Жителите на Ѓорче Петров постојано на социјалните мрежи објавуваат фотографии од неисчистени зелени површини кои се полни со смет, узурпирани јавни површини кои се зафатени од вегетативната природа, змии во дворовите на училиштата и патеките за рекреирање додека пак од друга страна градоначалникот на Ѓорче Петров на фејсбук се фали како ја чистел општината.Нашите деца секојдневно играат, се движат и образуваат на вакви содржини и се изложени на опасност од зарази, болести и бактерии.“

Андоновска го повика градоначалникот Наумовски да започне да си ги извршува своите обврски и да ги исчисти дивите депонии во „Даме Груев“ во пределот кај реката Лепенец, депонијата во атарот на село Орман, во Хром кај паркчето Полјана и Дексион кај месноста Јурија.

Не сакаме Ѓорче Петров да стане еколошка бомба која се дави во ѓубре, не сакаме нашите деца секојдневно да бидат изложени на ризик од епидемии и болести. Господине Наумовски, Ве повикуваме нешто да сработите, порача Андоновска.

Извор: Курир

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Поучна приказна за Човекот, Бог и празниот куфер која ќе ви го смени животот

Си поминал некој човек. Во еден момент забележал како му се приближува Бог, кој со себе носел куфер. И Бог рекол: „Сине, време е...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Сабриоски до Маричиќ: Плачевте, кукавте, навидум се боревте за нели функционалност на државата се додека не стигнавте на кожната столица

Господине Бојан Маричиќ, министер за правда, не е мое да судам, ниту тоа ќе го направам - ќе ви пресуди перцепцијата на граѓаните за...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...
- Advertisement -