fbpx
6 C
Skopje

Анкета: Граѓаните ќе гласаат за титулата Претседател на Северна Македонија, погледнете кој кандидат е во предност (Фото)

АКТУЕЛНО

Шилегов: Мементо парк за дислокација на спомениците

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска на прес конференција истакна дека неговиот став кон „Скопје 2014“ е непроменет, како и дека му се...

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

На повеќе од половина од анкетираните граѓани не им пречи тоа што изборите се однесуваат на гласање за претседател на Република Северна Македонија. Албанците се едногласни по ова прашање, а кај Македонци мислењето е поделено. Првиот круг речиси сите анкетирани го оценуваат како фер и демократски, но и натаму голем е бројот на гласачите кои велат дека нема да излезат на гласање или одбиваат да одговорат. Анкетата покажа дека рејтингот на партијата на Зијадин Села е повисок од оној на партијата на Али Ахмети.

Анкетата спроведена од МКД.мк и агенцијата Маркет вижн покажа дека мнозинството граѓани (80,8%) сметаат дека првиот круг од изборите помина во фер и демократска атмосфера.

На прашањето дали ви пречи тоа што изборите се однесуваат на гласање за претседател на Република Северна Македонија, повеќе од половина од анкетираните (56,6%) одговориле дека таа нова титула на шефот на државата не им пречи. Кај Македонците мислењето за ова прашање е поделено додека Албанците се речиси едногласни.

Во однос на евентуалниот повик за бојкот на вториот круг на изборите од која било политичка партија, кај гласачите што во првиот круг од изборите гласаа за Гордана Сиљановска-Давкова преовладува мислењето дека ВМРО-ДПМНЕ не треба да повика на бојкот во вториот круг.

Во вториот круг на претседтелските избори се пласираа кандидатите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. Во првиот круг разликата во гласовите беше помала од еден процент во корист на Пендаровски.

Ова истражување на јавното мислење покажува дека повеќето испитаници (22%) се изјасниле дека во вториот круг од изборите ќе гласаат за Стево Пендаровски наспроти 15,9% кои се изјасниле дека ќе го дадат својот глас за Гордана Сиљановска-Давкова. Речиси половина (47,7%) од испитаниците одбиваат да кажат за кој кандидат ќе гласаат, додека 14,3% се изјасниле дека нема да излезат на гласање. Ова значи дека исполнувањето на потребниот цензус за вториот круг од 40% излезност од запишаните гласачи е неизвесно.

Пендаровски има повисока поддршка помеѓу албанското население и помеѓу граѓаните на возраст од 40+ години. Сиљановска има предност кај македонското население.

Во однос на рејтингот на партиите, власта и опозицијата се речиси изедначени. На прашањето „Доколку утре се одржат парламентарни избори за која партија би гласале?“, 16,9% се изјасниле дека би бојкоритале, додека 44% од испитаниците не знаат или одбиваат да кажат.

Од испитаниците што се изјасниле по ова прашање, кај македонскиот блок во мало водство е ВМРО-ДПМНЕ со 0,6% во однос на СДСМ, додека во албанскиот блок во предност е Алијансата за Албанците со исто така 0,6 отсто предност во однос на ДУИ.

Анкетирањето беше спроведено од 22 до 24 април со CATI метода – телефонско интервју со помош на компјутер, на примерок од 1.067 испитаници (статистичка грешка 6%, +-3%), интервал на доверба 95%). Примерокот е репрезентативен на ниво на Македонија според регион, пол, возраст и националност.

Агенцијата Маркет вижн неколку пати досега во овие анкети дава резултати со сценарио доколку албанското население е 22% од населението во Македонија, а не 25% каква што е официјалната бројка од пописот во 2001 година.

И во ова сценарио Пендаровски е во предност во однос на Сиљановска, но овојпат со поддршка од 21,6 отсто од гласачите, а Сиљановска со 16,6 %.

И во двете сценарија висок е процентот на испитаници кои не сакале да одговорат на прашањата (47%) и оние кои одговориле дека нема да гласаат (14%).

Во однос на рејтингот на партиите, во ова сценарио паѓа бројот на поддржувачи на СДСМ.

Извор: МКД.мк

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Нема резултат состанокот на заедничката мешовита експертска комисија за историски и образовни прашања за спроведување на договорот за пријателство меѓу Македонија и Бугарија

Нема никаков напредок во споровите со Република Македонија. Ниту вториот ден, од работата на зедничката мешовита експертска комисија за историски и образовни прашања, воспоставена...

Беше ѕвезда во Реал Мадрид и му предвидуваа голема кариера, сега прогласува банкрот

Кога во 2007 година тогаш 20-годишниот холандски фудбалер Ројсон Дренте потпиша за Реал Мадрид, многумина му предвидуваа голема кариера. Меѓутоа, Дренте не се наигра...

Зоран Заев се прости од Баге: ТАЖНА ВЕСТ – силно ме погоди веста за омилениот другар за неговите пријатели, Благоја Стефановски Баге

Премиерот Заев на својот фејсбук приофил се прости од поранешниот министер за култура, актер и долгогодишен театарски работник Благој Стефановски – Баге кој вчера...

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ извика “да живее Зоран Заев”: Се огласи и Костадинов

На денешниот протест на ВМРО-ДПМНЕ пред Министерството за надворешни работи, портпаролот на опозициската партија, Димче Арсовски направи лапсус и викна „Да живее Зоран Заев“. По...

Резултатите за изминатите 24 часа: Дури 2824 луѓе биле тестирани, позитивни се 1100

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2824 тестирања, а регистрирани се 1100 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-439, Куманово-56,...
- Advertisement -