fbpx
5 C
Skopje

Антиканцерогени намирници

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Јагоди

Јагодите можеби се и најдобриот избор затоа што имаат малку калории, може лесно да се најдат на пазар и во екот на сезоната цените им паѓаат и се доста достапни за секого. Една шолја јагоди едвај има 50 калории и помага при борбата со ракот на кожата, дојката како и на бешиката. Кога купувате јагоди дали имаат сеуште зелена капачка дали се во нормална големина и дали се домашни.

Спанаќ

Влакна, фолати (Б витамин) и антиоксиданси во сировиот спанаќ помагаат да се заштитите од ракот на устата и гласните жици. Една шолја спанаќ има околу 10 калории па слободно јадете спанаќ колку што сакате. Луѓето кои земаат средство за разредување на крв би требало да ја ограничат употребата на оваа намирница затоа што витаминот К кој се содржи во спанаќот може да доведе до згрудување на крвта.

Ананас

Жолтата овошка има ниско ниво на натриум слатка е и помага во одржавањето на добарата телесна линија. одличен е избор за ужина или десерт и богат е со витамин Ц. Пролетта е идеално време за детоксикација на целото тело. Ако нагласокот го ставите на овошјето и зеленчукот кои во одредени сезони не се скапи и имаат поволни цени, тогаш ќе заштедите пари и ќе бидете поздрави.

Брокула 

Бррокулата има бројни здравствени бенефити посебно за жени кои преживеале борба со рак на дојката. Оваа намирница е важна за спречување на рак на дебелото црево. Во една порција брокула има само 30 калориии и многу растителни влакна кои му помагаат на дигестивниот тракт подобро да функционира.


Печурка кордицепс

Најновите истражувања покажуваат дека  Cordyceps sinesis има и антиканцерогени ефекти (спречување на раст на ќелиите на туморот) а и укажува и на неговото антиоксидантно дејство. Зајакнувањето на имунитетот го поттикнува организмот во борбата со малигните болести и малигните ќелии.  Со консумирање на оваа печурка забележано е значително подобрување на опшатата состојба кај лица заболени од леукемија, ак на бубрезите и џигерот. Оваа печурка го регукира нивото на шеќер во крвта а помага и кај луѓето кои претрпеле мозочен удар.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Арсовски за градоначалникот: Он не може ГОЛФ 2-ка да поправи за 100 евра, голф терени ќе правел

Ќе правел голф терени од 2.5 милиона евра во Лисиче кај нас. Он од што е неспособен не може да поправи Голф 2ка...

Хит видео Погледнете што и прави познатиот битолчанец Ритко на мажена Бугарка

ХИТ ВИДЕО: Погледнете што и прави познатиот битолчанец Ритко на мажена Бугарка Едно време Омегле беше популарна платформа каде што можеа да се спојат сосема...

Филипче донесе одлука: Благодарам на поkаната, ние тука ќе ги вакцинираме сите наши граѓани

Прочитај повеќе во продолжение Здравствените работници од ковид центрите нема да одат да примат вакцина во Србија по вчерашната јавна покана од срспката премиерка. Венко...

Германски инфектолог откри до кога очекува да трае коронавирусот

Водечкиот германски вирусолог Кристијан Дростен, за разлика од многумина, очекува епидемиолошката состојба да се подобри дури наесен. Во интервју за германскиот магазин „Шпигел“, Дростен рече...

За поранешни и аkтивни пушачи: 10 намирници кои го чистат организмот од ниkотин

Сите сме доволно свесни за негативното влијание на циарите и ниkотинот на нашиот организам. Доколку сте престанале да пушите цигари или пак сте страстен пушач,...
- Advertisement -