20 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Синот на градоначалникот од Облешево-Чешиново: Пријатели, сакам да споделам битна информација со вас

Пријатели, сакам да споделам многу битна информација со вас пошто некои работи се излезени од контрола! Јас, мојот брат Андреј и мојата девојка Љупка Додева...

(ФОТО) „Погребајте ме во ова“ – Актерката за возрасни Миа Калифа со скандалозна објава

Популарната актерка за возрасни, Миа Калифа на социјалните мрежи сподели објава, која многумина остави без збор и немаа убави зборови како коментар за целата...

Арсовски: Шекеринска платила 250.000 евра повеќе за две машини за армијата

Радмила Шекеринска како министер во министерството за одбрана преку јавна набавка набавила 2 тешки машини грејдери за потребите на Армијата во вредност од 464.853 евра од српска компанија „Корковадо“, додека иста машина од истата компанија во Србија после само неколку месеци била продадена на српска институција за само 108.000 евра, односно за половина сума помалку од онаа што ја платила Шекеринска, изјави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски.

-Значи, една машина грејдер модел ГР 1605 во Србија чини 108.000 евра, а Радмила Шекеринска во Македонија го набавува за 232.426 евра. Очигледна е разликата од 132.000 евра по машина или вкупно 264.000 евра за двете машини, кои никој не знае каде завршиле. Со ова Радмила Шекеринска го има оштетено буџетот на Република Македонија за над 250.000 евра – рече Арсовски.

Тој додаде дека Шекеринска има сериозни бизнис релации во Србија, поточно во Белград преку нејзин близок од потесното семејство, каде, како што рече, завршиле овие над 250.000 евра разлика во тендерот.

-Дали овие над 250.000 евра завршиле во нечиј џеб? Ова мора да се дознае и јавноста ги чека овие одговори од Радмила Шекеринска. Јавното обвинителство треба да отвори случај по овој сомнеж и да го истражи до крај. Ова е класично оштетување на Буџетот на граѓаните во висина од над 250.000 евра – рече Арсовски.

Latest Posts

Синот на градоначалникот од Облешево-Чешиново: Пријатели, сакам да споделам битна информација со вас

Пријатели, сакам да споделам многу битна информација со вас пошто некои работи се излезени од контрола! Јас, мојот брат Андреј и мојата девојка Љупка Додева...

(ФОТО) „Погребајте ме во ова“ – Актерката за возрасни Миа Калифа со скандалозна објава

Популарната актерка за возрасни, Миа Калифа на социјалните мрежи сподели објава, која многумина остави без збор и немаа убави зборови како коментар за целата...

АКТУЕЛНО

Анализа: Ќе ја добие ли ЕУ политичката битка со КОВИД-19?

Вакцината за КОВИД-19 ќе го донесе новиот политички победник во светот. Зошто политички, а не само научен?   Затоа што политиката претставува суштествен поим со...

(ВИДЕО) Прекрасна емоција: Аплауз за Мила во детската клиника

Многу мила, една мала Мила! Денес и на оваа прекраснотија и велиме збогум и се гледаме кога ќе пораснеш голема девојка, кога ќе станеш...

Синот на претседателот позитивен на корона вирус – тој му упати моќна порака

Данило Вучиќ, синот на претседателот на Србија, Александар Вучиќ е примен на Инфективна клиника поради коронавирус. Дека Данило е болен, соопшти лично српскиот претседател преку...

Тажна вест: Родилка не ја издржа борбата со корона вирусот, бебето е во добра состојба

Најновата вест е пренесена од страна на Министерството за здравство. Министерството за здравство со големо жалење ја информира јавноста дека предмалку почина родилката позитивна на...

(ВИДЕО) Градоначалникот раскажа: Направив тестови во две приватни болници – резултатите беа различни

Тој за Канал 5 вели дека се чувствува добро и е без симптоми. Иста е состојбата и со неговата сопруга. Двајцата се тестирале откако...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.