11.5 C
Skopje

АСМЛ: Неразбирливо е како можат властите да игнорорат ваков проблем

АКТУЕЛНО

Неразбирливо е како можат властите да игнорорат ваков проблем!
Неприфатлив е комодитетот при игнорирањето!
Навредлив е односот, ќе не чини сите многу во иднина, системски креираме фрустрирани лекари!

Ова се само дел од реакциите на социјалните мрежи на најголемото здружение на млади лекари и специјализанти во државата. Тие бараат од државата итно решавање на овој проблем со цел задржување на младите лекари во Македонија.

Само во последните неколку години, бројот на заминати лекари во странство е фрапантен. На долг рок, Македонија може да се соочи со вистинска чума и да нема кој да ги лекува нашите поколенија и идни генерации.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

И Сашо Мијалков се прости од Амди: Беше легенда 102, 3 %, ќе бидеш долго запаметен на јавната сцена

Драг пријателе, Беше легенда 102,3%, вели Сашо Мијалков по повод смртта на Амбди Бајрам. – Со својата појава и уникатно однесување ке останеш долго запаметен...

Бројките се повторно страшни: За последните 24 часа од 1524 тестови, позитивни на Ковид-19 во земјата се дури 404 случаи

Во последните 24 часа се направени 1524 тестирања, а регистрирани се 404 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 172, Куманово 15, Дебар 4, Штип 8,...

Васко Ефтов: Што не можел да направи Дурловски, а го зборувал? – дали поради ова Дурло го врати мандатот?

Веќе втор носител, од вкупно шест носители на изборните листи на ВМРО ДПМНЕ, си поднесе оставка во последните два месеци. Вчера, носителот на изборната листа...

ТАЖНА ВЕСТ Еден од најпопуларните политичари почина: Амди почивај во мир

На 64-годишна возраст денеска почина Амди Бајрам. Фокус доби потврда од болницата Жан Митрев, каде веќе бил донесен починат. Амди Бајрам пред само 6 дена...
- Advertisement -