fbpx
24.8 C
Skopje
- Advertisement -spot_img

AUTHOR NAME

DS

940 ПОСТОВИ
0 КОМЕНТАРИ

Италијанците поретко купуваат маски и средства за дезинфекција

Продажбата на заштитни маски во аптеките во Италија е преполовена во последните сто дена, а Италијанците купуваат десет пати помалку средства за дезинфекција отколку...

Јанчев со амбиција да го преземе ВМРО-ДПМНЕ- како што вели најмоќната партија во Северна Македонија

Градоначалникот на Кавадарци од редовите на ВМРО- ДПМНЕ и поранешен потпретседател на партијата, Митко Јанчев, во интервју за „Фокус“ ги открива своите идни планови...

139 нови случаи на ковид 19, оздравени се 534 пациенти, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11,...

ОН загрижени поради расизмот и дискриминацијата на Ромите

Специјалниот ополномоштеник на ОН за малцинства предупредува на засилена дискриминација на Ромите во светот во време на корона. Освен тоа, постои и омраза кон...

United Group, сопственикот на Тотал ТВ, го презеде бугарскиот Vivacom

United Group, водечки телекомуникациски и медиумски оператор во Југоисточна Европа, во чиј состав во Македонија функционира Тотал ТВ, денес го објави завршувањето на...

Колариќ до Шилегов: Како може да се објавува јавен повик за парк на место на кое што во моментот е објект Универзална сала

Светлана Колариќ, советник во советот на Град Скопје од ВМРО-ДПМНЕ во гостување во емисијата Само вистина на Канал 5 телевизија го праша скопскиот градоначалник...

Објаснување од доктор: Кога луѓето заразени со коронавирус се најопасни за околината?

Доктор Верица Јовановиќ, директорка на Институтот за јавно здравје на Србија „Милан Јовановиќ Батут“ објасни колку луѓе може да инфицира едно лице заразено со...

Села: Ако ДУИ не го исполни ветувањето за премиер Албанец треба да замине во опозиција

Ако не се прифати ветувањето на ДУИ за премиер Албанец, Ахмети треба да замине во опозиција, смета лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села....

Пробни балони ја „составуваат“ Владата

Во период кога формално не се започнати меѓупартиски разговори за формирање на Владата, на сцена доминираат ладни проби за тестирање на пулсот на партиите...

Новиот поглавар на ИВЗ има коронавирус

Вршителот на должноста поглавар на Исламската верска заедница, Шаќир ефенди Фетаи, на својот фејсбук-профил објави дека е позитивен на ковид-19. „Грижејќи се за моето семејство,...

Косово со поголем број ново заразени од Македонија, 258 инфицирани од ковид-19 за едно деноноќие!

Во последните 24 часа, од вкупно извршени 480 тестови, 258 биле позитивни на ковид-19 – известуваат здравствените власти во Косово. Најголем број заразени има во...

Во САД регистрирани над 150.000 жртви на коронавирусот

Според универзитетот „Џон Хопкинс“, бројот на починати од коронавирус во САД синоќа ја надмина бројката од 150.000 лица, и пандемијата се шири во речиси...

119 нови случаи на ковид 19, оздравени се 89 пациенти, починати се 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1325 тестирања, а регистрирани се 119 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-35, Куманово-15,...

OJO со обвинение против Љупчо Златев за откривање службена тајна од Управата за безбедност

Скопското јавно обвинителство поднесе обвинение против уредник на портал за откривање на службена тајна. Од обвинителството велат дека во текот на првата половина на јули,...

Пендаровски на балканскиот самит: Eкономската агенда треба e приоритет пред политичките прашања

Интензивна економска соработка, регионални пакет-мерки за социо-економско закрепнување од пандемијата на Ковид-19, се меѓу заклучоците на дискусијата на лидерите и учесниците од шесте земји...

Владата во Италија со план за продолжуавње на вонредната состојба до 31 октомври

Италијанската Влада планира да ја продолжи вонредната состојба во државата, што ќе овозможи да владее со уредби без потреба од парламентарно одобрување, и покрај...

Германски научници откритија дека смртоносниот вирус го напаѓа и срцето

Две нови студии на германски научници укажуваат на тоа дека повеќе од три четвртини од пациентите кои неодамна закрепнале од ковид-19 развиле долгорочни проблеми...

Дали Србија ќе го признае Косово?

Но, и да се „утврди цената“ која Приштина ќе ја плати во замена за признавањето, како и дека е важно јавноста во двете општества...

Утре делови од Скопје ќе останат без вода

Прекин на водоснабдувањето поради реконструкција на водоводна мрежа утре ќе имаат корисниците од ул. „Георги Димитров“, „Вера Јоциќ“, булевар „Борис Трајковски“ и улицата „Емил...

Вучиќ ги бира Трамп и Макрон наместо Ангела Меркел

Американската дипломатија е решена да стави крај на конфликтите на Балканот, по брза постапка. На ред е Косово. Кога станува збор за долгорочен интерес,...

Донесена е одлука дали Штип ќе биде ставен во карантин

Штип нема да биде ставен во карантин и покрај секојдневните двоцифрените бројки на заразени. За тоа не е ниту разговарано на Комисијата за заразни...

Бил Гејтс: Смртноста од коронавирус може значително да се намали до крајот на 2020 година

Милијардерот филантроп Бил Гејтс изјави дека лековите за коронавирусот може значително да ја намалат смртноста оваа година, но вакцината ќе биде клучна за да се врати светот...

102 нови случаи на ковид 19, oздравени се 99 пациенти, починати се 5 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1356 тестирања, а регистрирани се 102 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-39, Куманово-11,...

Над 700 фирми добиле поддршка од државата за исплата на плата, но не ги дале парите на вработените

Фирми од Скопје, Тетово, Гостивар, Струга…, ја зеле финансиската поддршка од државата за исплата на плата на вработените, но не ја исплатиле на работниците,...

Д-р Пановски: Крајно време е да се направи план, сценарио и да му се каже на народот што го очекува ако продолжи да не...

Бројките не се добри. Ни најголемите песимисти не ги очекуваа. Институциите сега некако како затворени да се во последно време. Треба на населението да...

Latest news

- Advertisement -spot_img