fbpx
14 C
Skopje
- Advertisement -spot_img

AUTHOR NAME

Stefan Vasilevski

60 ПОСТОВИ
0 КОМЕНТАРИ

20 секунди правило: Коронавирус

Владата на Република Македонија е во фаза на олабавување на мерките, но сепак наше е да сме максимално претпазливи и индивидуално одговорни, кон другите...

За кого бијат дистописките камбани?

Цела плејада грешки, ако може да ги наречеме така. И ајде да не бидеме до толку бездушни кон моменталниот состав кој не предводи во...

Порака од предавничката класа на САД: Слобода, до смрт.

Пред да ви налета анти-американска мигрена од насловот, да почнам со оргиналната Американска перспектива за да бидам на чисто што, според мене, вреди да...

Овој млад Македонец договори донација од Кина

Филип Ивановски е човекот кој преку свои лични контакти во НР Кина успеа да излобира донација на десетици илјади маски и друга медицинска опрема...

Малагурски: Шведскиот модел за коронавирус без хистерија [видео]

Погледнете како познатиот политички новинар Борис Малагурски во детали го објаснува системот за борба против коронавирус во Шведска. Во доба на пандемија, швеѓаните не...

Дали студентски организации се користат за политичка пропаганда?

После скандалозно видео каде млади користат студентска организација за пропагирање радикални левичарски идеи (Погрешно индоктринирана младина), се појавија и напади врз спортисти, политички партии...

Анализа: Ќе ја добие ли ЕУ политичката битка со КОВИД-19?

Вакцината за КОВИД-19 ќе го донесе новиот политички победник во светот. Зошто политички, а не само научен?   Затоа што политиката претставува суштествен поим со...

Зошто занаетчиите не се опфатени со ниту една владина мерка

Зошто занаетчиите не се опфатени со ниту една владина мерка?!? Фризери, козметичари, златари, фотографи, електроничари, металци, електричари, автомеханичари, оптичари, столари, шивачи, чевлари, каменоресци, цвеќари,...

Добри ли се владините мерки за просечно македонско семејство

Одложување отплата на кредити додека се вратат платите на нормала, како и сметките за струја, вода, парно и други трошоци или пак истите да...

Зошто Македонците се уплашени да живеат без строга контрола?

Нешто во врска со Македонците ми нема многу смисла. Вољата да се предаде што поголема контрола на владата. Е сега, бидејќи даноците се најлесно...

12ти април: Парадоскот „бесплатното“

Бесплатното, и покрај тоа што е една од најпопуларните басни раструбени по митинзи од политичари гладни за моќ и контрола и проплакани за мека...

Европа и светот се мобилизираат во центар-десно и десно

Под покровителство на Вашингтон, и во организација на домашниот тинк-тенк 🇮🇹 Nazione Futura говорници на конференцијата “National Conservatism: God, Honor, Freedom of Nations беа Марион Марешал, младата наследничка...

Светската десница на средби во Рим. Ќе има и Македонци.

После минатата средба и самит во Вашингтон, дел од светската десница на средба во Рим: Светските и европски конзервативци и десничари на заедничка конференција со...

Најдобра влада за потпишување трговски договори е владата на Љубчо Георгиевски – на СДСМ најлоша

Во период од безмалку три години, владата предводена од СДСМ не успеала да склучи ниту еден трговски договор, што ја рангира на дното на листата...

Рекорд на анти-христијански напади во Европа!

За време на празник да испратиме порака за мир и соживот но и да си ја браниме традицијата од злото! На сликата споделена од Идеолошкиот...

Наталитетот во Велес и регионот во огромен пад

Во Општина Велес (која го опфаќа и регионот), во некои подобри времиња се раѓале и над 1.800 бебиња - велат од општата болница во...

Источното крило на НАТО се зајакнува заради опасност од Русија

Во 2020 година, САД ќе канализираат 175 милиони долари од својот одбранбен буџет за поддршка на воената соработка и развој на одбранбениот потенцијал на Естонија,...

2020 исполнета со слобода, македонизам, конзерватизам и патриотизам

Ви посакуваме Среќна Нова 2020 година, исполнета со: 1.СЛОБОДА: Правда, Демократија, Принципи, Промени, Либерали, Екологија и Здрава Животна Средина 2.МАКЕДОНИЗАМ Татковина, Македонија, Национализам, Сигурни Граници Силна Армија НАТО 3.ПАТРИОТИЗАМ СилнаЕкономија НискиДаноци Дигитализација...

Младите лекари со порака: испраќаме уште една неславна година

Миграцијата на стручен и квалификуван кадар не е нешто ново. Но, последните години бележиме голем раст на миграцијата на македонски граѓани како никогаш досега....

Се за изборите во Хрватска: ХДЗ, конзервативците и десницата, анти-семитизам…

Што се случува со ХДЗ? Каде оди десницата во Хрватска? Мирослав Шкоро и конзервативците на изборите.... Дали Иван Пернар со неговата групација како и...

Во десницата доминира национализам и патријархат, а не вистински конзерватизам

Конзерватизам како во англо-саксонските држави тука тешко да се воспостави. Тоа е така дека најголем дел од луѓето активни во политика ја обожаваат таа...

Младите да не седат дома туку активно да одлучуваат за нивната иднина

Младите во голем процент апстинираат од избори. Македонија се наоѓа на чекор пред ново соочување на предвремени парламентарни избори. Редакцијата на Поглед МК забележа...

Обнова на Македонија во предност од над 80.000 гласа пред Прав Пат

Анкета на 1.200 испитаници од страна на МКД.мк со агенцијата Маркет Вижн беше спроведена во период од 12 до 20 декември. Веднаш по 24 часа,...

Хрватскиот аналитичар Бродиќ: Протестните гласачи се голем феномен во Хрватска

Политичкиот аналитичар Иван Бродиќ во интервју за хрватските избори кое ќе излезе наскоро вели: Гласачите на Мирослав Шкоро се хетерогени односно Big Tent гласачко тело....

Велес и Македонија се горди на вас: Гемиџиите повторно во акција

Во пресрет на новогодишните и божиќните празници Навивачката Група ГЕМИЏИИ - Велес организираше хуманитарна акција која беше посветена на децата со посебни потреби во...

Latest news

- Advertisement -spot_img