14.2 C
Skopje
- Advertisement -

AUTHOR NAME

Stefan Vasilevski

60 ПОСТОВИ
0 КОМЕНТАРИ

Во десницата доминира национализам и патријархат, а не вистински конзерватизам

Конзерватизам како во англо-саксонските држави тука тешко да се воспостави. Тоа е така дека најголем дел од луѓето активни во политика ја обожаваат таа...

Младите да не седат дома туку активно да одлучуваат за нивната иднина

Младите во голем процент апстинираат од избори. Македонија се наоѓа на чекор пред ново соочување на предвремени парламентарни избори. Редакцијата на Поглед МК забележа...

Обнова на Македонија во предност од над 80.000 гласа пред Прав Пат

Анкета на 1.200 испитаници од страна на МКД.мк со агенцијата Маркет Вижн беше спроведена во период од 12 до 20 декември. Веднаш по 24 часа,...

Хрватскиот аналитичар Бродиќ: Протестните гласачи се голем феномен во Хрватска

Политичкиот аналитичар Иван Бродиќ во интервју за хрватските избори кое ќе излезе наскоро вели: Гласачите на Мирослав Шкоро се хетерогени односно Big Tent гласачко тело....

Велес и Македонија се горди на вас: Гемиџиите повторно во акција

Во пресрет на новогодишните и божиќните празници Навивачката Група ГЕМИЏИИ - Велес организираше хуманитарна акција која беше посветена на децата со посебни потреби во...

Хрватската десница пропагира етатизам наместо класичен економски либерализам

Марјан Опачак: Хрватските политичари од десниот спектар повеќе пропагираат етатизам наместо вистински конзерватизам. Голем дел се во суштина десничарски марксисти наместо класични економски либерали! Ексклузивно за...

Што се минорни квоти на мигранти и дали Македонија спрема терен

Голема дебата се разви во Германија за таканаречените “migrant minors” односно минорни квоти на мигранти. Македонија и македонската политичка јавност треба бурно да ја следи...

Ердоган дециден: Турција нема да ги прими новите мигранти

Темата на мигранти во Европа повторно се активира. Од изборни реторики до реални секојдневни ситуации. Нов мигрантски бран се очекува од Сирија во наредниот...

Изгласан зголемениот буџет на Министерството за здравство за 2020

Соопштение на Министерството за здравство на својата Фејсбук страна: Собранието го усвои буџетот за 2020 година. Буџетот на Министерството за здравство го креиравме според потребите...

Детално објаснета болеста која најчесто напаѓа во 30тите години

Мултипла склероза (МС) е хронична, прогресивна, имунолошки посредувана, инфламаторна и дегенеративна болест на на централниот нервен систем. Настанува кога имуниот систем ја напаѓа обвивката на...

Latest news

Пратеничката Соња Михаиловска се приклучи во акција на Црвен Крст Делчево (Фото)

Во организација на Црвен Крст Делчево денес беше спроведена акција за делење пакети со храна на семејства од социјален ризик во рамки на „Недела...

Рекорд: Над 1000 заразени во последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 3294 тестирања, а регистрирани се 1085 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 447, Куманово 69, Дебар 9, Штип 39,...

2748 тестови: Регистрирани 934 нови случаи на Ковид 19

Во последните 24 часа се направени 2748 тестирања, а регистрирани се 934 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 420, Куманово 35, Дебар 5, Штип 20,...

Регистирани 33 деца позитивни на коронавирусот: Состојбата во градинките е под контрола

Од отворањето на градинките на 9 септември до денеска регистрирани се вкупно 33 деца позитивни на корона-вирусот и 109 вработени. Во моментов во изолација...
- Advertisement -