fbpx
6 C
Skopje

Автопат Кичево – Охрид: Кинезите бараат дополнителни 140 милиони евра

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Кинеската компанија „Синохидро“ бара од Владата уште 143 милиони евра за дополнителни непредвидени работи на изградбата на автопатот Кичево-Охрид. Владата ќе преговара. Сѐ уште нема направено конечна пресметка на штетата од грешките на автопатот. Не се знае ниту како цената вртоглаво стигна до овие милионски суми.

„Пресметката за сите  дополнителни работи коишто некој заборавил да ги направи  допрва ќе се направи за да биде прецизна, точна и јасна. Во истиот момент кога ќе се заврши пресметката, кога анексот ќе биде  испреговаран и ќе биде во фаза на потпишување јавноста ќе биде целосно информирана точно и јасно“, вели Миле Бошковски – портпарол на Влада

Договорот за автопатот чини 373 милиони евра, но со исправањето на грешките може да стигне и до половина милијарда, што е скандалозна цена за само 57 километри автопат. Танески од Завод за испитување материјали, што се проектанти на дел од автопатот, вели дека проектната цена била многу пониска од парите што им се платија на Кинезите. Јавното претпријатие за државни патишта требало да реагира на време дека чинењето на автопатот не одговара со цената на првичниот договор.

„До сега, од кога е готов проектот навака не сме за ништо консултирани. Значи досега Заводот и во градба овие 4 години за ништо не сме консултирани. Значи секој месец имало проблеми меѓутоа тие проблеми стојат 3-4 години, требало да се реагира веднаш“, вели Борис Танески – Завод за испитување материјали

Договорот со Кинезите го направи поранешната влада на ВМРО-ДПМНЕ. Специјалното јавно обвинителство врз основа на индиции од нелегално прислушуваните разговори отвори случај против поранешни високи функционери кои се осомничени за земање провизија и местење на работата на Кинезите за да ги градат автопатиштата во Македонија.

Автопатот Кичево-Охрид почна да се гради во 2014 година и требаше да биде готов до февруари следната година. Но до сега е направен само половина.

Извор: ТВ 24

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...

Ахмети за пописот: Албанците не може да бидат помалку од 25 %

Во интервју за гостиварската локална телевизија ТВ Глоби а на тема околу пописот во Република Македонија лидерот на ДУИ, Али Ахмети посочи дека сите...

НАЈНОВА ТАЖНА ВЕСТ: ДЕСЕТГОДИШНО ДЕТE НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА KOPOНАВИРУСОТ ВО ХРВАТСKА

Десетгодишно дете почина во текот на ноќва на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михајлевиќ“ во Загреб, како последица од koвид-инфекција. Момчето е најмладата...

Вo браk бea 70 години и во само три минути заедно починaa од kоронавирус За три дена требаше да ја примат ваkцината

Сопружниците Дик и Ширли Мик почиnаа од kоронавирус три дена пред да ја примат ваkцината против вирусот, а тие се во брак 70 години. Според...

Познатиот русkи астролог Тамара Глоба тврди: За овие три знаци 2021-ва година ќе биде година на невидена среќа

Тамара Глоба е познат руски астролог, а на нејзините предвидувања им се верува, бидејќи речиси никогаш не греши. Таа тврди дека оваа година овие три...
- Advertisement -