fbpx
13 C
Skopje

„Авторитети“

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Заев причекува во заседа за да се слика, а на Иванов му намигнуваат. Тоа се македонските успеси, кога се работи за претседателите на САД, сегашниот Трамп и поранешниот Обама.
Еве ви причина плус за да бидете ЗА членството на Македонија во ЕУ и НАТО. Ако не сакате вашите државни лидери да се однесуваат како средношколци, кои прават најразлични шеми и трикови само за да добијат 5 минути слава, треба многу убаво да размислите за тоа, каква иднина на Македонија би поддржале.

За мене лично е понижување, првите луѓе на мојата држава да изиграваат дворски шутови за да ја прикажат својата „важност“ преку фотографија со претседателот на САД. Не е проблемот ниту кај Обама ниту кај Трамп. Проблемот си е кај нас и нашите комплекси.

Заев треба да го избрка на клоци сиот свој PR тим. Се сретнал со Трамп… и за помалку од две три секунди, успеале да се изнаправат муабет. „Зоки, како е по дома, Грујо мирен је“? „Арно е Дон, ќе го решам сеа на локалниве и нема кај да оди“. Дајте бре нешто посериозно. После зашто Милошоски се заебава со својот наследник Димитров? Партиски фори се тоа, кога му се местите ќе ве заебава, ферски е.

Се додека Македонија е надвор од двата клуба на големите Европската Унија и НАТО, претставниците на државниот врв ќе се молат за трошка внимание од страна на Трамп и тие што ќе го наследат на претседателската функција. Тоа е факт од кој нема бегање. Авторитетот на македонските „државници“ не тежи, кој знае колку и за жал е географски лимитиран. Тоа треба да се промени, по секоја цена.

Пишува: Батко Тане

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Сeстратa нa Тоше 14 години прави една иста работа на овој ден од овој детаљ на роденденската торта ќе ви надојдат солзи (Фoто)

Да беше жив денеска најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески ќе наполнеше 40 години. Како и секоја година ова е еден од двата најтажни денови...

ХОРОСКОП Љубов: ќе бидете одвоени од партнерот

ЉУБОВ: Ќе бидете одвоени од партнерот, но тој многу ќе ви недостасува. Ова ќе биде краток период. ЗДРАВЈЕ: Добро се чувствувате. Бик (21.04 – 21.05) РАБОТА:...

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...

Ахмети за пописот: Албанците не може да бидат помалку од 25 %

Во интервју за гостиварската локална телевизија ТВ Глоби а на тема околу пописот во Република Македонија лидерот на ДУИ, Али Ахмети посочи дека сите...

НАЈНОВА ТАЖНА ВЕСТ: ДЕСЕТГОДИШНО ДЕТE НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА KOPOНАВИРУСОТ ВО ХРВАТСKА

Десетгодишно дете почина во текот на ноќва на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михајлевиќ“ во Загреб, како последица од koвид-инфекција. Момчето е најмладата...
- Advertisement -