fbpx
10 C
Skopje

Азиски хендикеп

АКТУЕЛНО

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани

ПРВА ЛИНИЈА Home ИЗБОРИ Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани December 1, 2020 13:10 Како иден градоначалник се обврзувам дека ќе продолжам да работам...

Азискиот хендикеп се разликува од обичниот по тоа што овозможува половина и три-четрвртински хендикеп (0:1/4, 0:1/2, 0:3/4, 0:1 1/4…). За секој вид на овој хендикеп важат различни правила. Коефициентите за зазискиот хендикеп се движат од 1.8 до 2.

Предностите на азискиот хендикеп се следните:

На азискиот хендикеп нема нерешено, односно тоа значи дека вас можната заработка автоматски ви се зголемува од 33% на 50%.

Ако натпреварот со четвртински хендикеп заврши нерешено и ја изгубите опкладата, тогаш добивате само пола опклада, односно пола од вложените пари ви се враќаат на сметката.

Во зависност од хендикепот, можете да ја добиете опкладата иако тимот на кој сте се обложиле не издвоил победа.

Може да се обложуват на тимот за кој мислите дека нема да ја добие утакмицата, а сепак да имате добитна опклада поради големиот хендикеп. Типичен пример за тоа е случајот каде што фаворитот ќе победи со еден гол разлика.

Тука ќе ви наведеме неколку примери, а во прилог и табела за азиски хендикеп.

Азиски хендикеп 0:1/4 (-0,25; +0,25)

Хендикеп -0.25

Доколку тимот на кој сте играле хендикеп победи со било која разлика типот е добитен, а нерешениот резултат ви го враќа пола влогот.

Хендикеп +0.25

Ако тимот на кој сте играле хендикеп победи, без разлика на резултатот, опкладата е добитна, добивате пола од влогот.

Азиски хендикеп  0:1/2 (-0,5; +0,5)

Со овој вид хендикеп може да добиете или изгубите, нерешен резултат нема

Хендикеп -0.5

Ако тимот победи ја добивате опкладата, ако биде нерешено ја губите опкладата.

Хендикеп +0.5

Ако екипата победи или изигра реми, ја добивате опкладата.

Азиски хендикеп 0:3/4 (-0,75; +0,75)

Хендикеп -0.75

Ако екипата победи со 2 или повеќе голови разлика ја добивате опкладата, ако победи со еден гол разлика ви се враќа пола влог, во случај на нерешено ја губите опкладата.

Хендикеп +0.75

Ако екипата победи или изигра нерешено ја добивате опкладата. Ако изгуби со 1 гол разлика ви се враќа пола влогот. Ако изгуби со 2 или повеќе голови разлика го губите облогот.

Азиски хендикеп 0:1 (-1,0; +1,0)

Хендикеп -1.0

Ако екипата на која сте играле хендикеп победи со 2 или повеќе голови разлика, ја добивате опкладата. Ако победи со 1 гол разлика ви се враќа цел влог, во случај на нерешено губите.

Хендикеп +1.0

Ако екипата на која сте изиграле хендикеп победи или изигра нерешено ја добивате опкладата. Ако изгуби со 1 гол разлика, ви се враќа целиот влог, но ако изгуби со 2 или повеќе голови, ја губите опкладата.

Во прилог табела за целосниот хендикеп:

asian

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Цеца два пати гостувала во една иста емисија, а ова ниkој не го забележал

Српската мега ѕвезда Цеца два пати гостуваше во една иста емисија именувана како „Хит Твит“. Првиот пат на 10 мај кога и го напушти студиото...

Спасовски на средба со актуелниот градоначалник на Штип: Тема на разговор претстојните избори и соработката на локалната самоуправа со полицијата

Денеска имав средба и со вршителот на должноста градоначалник на Штип каде исто така разговаравме за претстојните избори, но и за соработката на локалната...

Звучи како виц, но не е: Маж испешачил 400 километри за да ја разбистри главата по кавгата со жена му

Мажот бил запрен од полицијата рано во понеделникот во близина на Фано во централна Италија. Тој беше уморен и премрзнат, изјави полицаецот Антонио Скванци. Тој на...

Најново: Кафеаните, кафулињата, трговските центри ќе затвораат во 17 часот – соседна Србија со најнови мерки

Српската Влада денеска треба да усвои нови мерки за спречување на ширењето на Ковид-19, предложени од Кризниот штаб. Една од мерките ќе биде угостителските...
- Advertisement -