fbpx
6 C
Skopje

Б. Џонсон: Ако САД имаат потреба ќе удриме на Сирија

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Британскиот министер за надворешни работи, Борис Џонсон изјави дека Велика Британија е подготвена да се приклучи кон САД за нова воена акција во Сирија, ако тоа биде побарано, јавија американските медиуми. Во интервју за БиБиСи Џонсон додаде дека би било премногу тешко за неговата земја да каже “не” ако САД побараат британска помош за воена мисија против силите на сирискиот претседател Башар Асад. Британските пратеници во 2013 година го отфрлија барањето на тогашниот премиер Дејвид Камерон за
воздушни напади како одговор на употребата на хемиско оружје од страна на армијата на Асад. Велика Британија е дел од меѓународната коалиција, која војува против “Исламска држава” во Сирија, но не учествува во воени дејствија против Асад.  Џонсон додаде дека  владата и премиерот, ќе одлучат за понатомошните чекори во однос на конфликтот во Сирија. Претседателот на САД Доналд Трамп нареди во почетокот од месецот ракетен напад врз сириска воздухопловна база во одговор на употребата на хемиско оружје од страна на силите на Асад против реони контролирани од бунтовниците. Вашингтон соопшти дека се можни уште воздушни напади ако Асад повторно посегне кон хемиското оружје.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ХОРОСКОП Љубов: ќе бидете одвоени од партнерот

ЉУБОВ: Ќе бидете одвоени од партнерот, но тој многу ќе ви недостасува. Ова ќе биде краток период. ЗДРАВЈЕ: Добро се чувствувате. Бик (21.04 – 21.05) РАБОТА:...

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...

Ахмети за пописот: Албанците не може да бидат помалку од 25 %

Во интервју за гостиварската локална телевизија ТВ Глоби а на тема околу пописот во Република Македонија лидерот на ДУИ, Али Ахмети посочи дека сите...

НАЈНОВА ТАЖНА ВЕСТ: ДЕСЕТГОДИШНО ДЕТE НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА KOPOНАВИРУСОТ ВО ХРВАТСKА

Десетгодишно дете почина во текот на ноќва на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михајлевиќ“ во Загреб, како последица од koвид-инфекција. Момчето е најмладата...

Вo браk бea 70 години и во само три минути заедно починaa од kоронавирус За три дена требаше да ја примат ваkцината

Сопружниците Дик и Ширли Мик почиnаа од kоронавирус три дена пред да ја примат ваkцината против вирусот, а тие се во брак 70 години. Според...
- Advertisement -