fbpx
5 C
Skopje

БАБА ВАНЃА ПРЕТСКАЖА: ВО 2018-ТА СИЛИТЕ ВО СВЕТОТ ЌЕ СЕ ПРОМЕНАТ

АКТУЕЛНО

Екс премиерот Љубчо Георгиевски: Заев радикално влегол во зближување со Бугарија и за тоа треба да се награди македонската влада со почеток на преговорите...

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски за емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 изјави дека во Бугарија секој става акцент на нешто повеќе. „Таму има големо негативно...

Љубчо Георгиевски: Бугарите немаат чувство за тоа што се случува кај нас, ветото е одземање на перспективата не само на Македонците

Љубчо Георгиевски вечерва во „Клик Плус“ ја коментираше изјвата на Али Ахмети дека „Албанците треба да застанат рамо до рамо со Македонците“ за спорот...

Јоци: Со доаѓањето на Мухамед Зекири во СДСМ, се испиша нова страница во партијата која претходно трпеше низа порази

Со доаѓањето на Мухамед Зекири во СДСМ, се испиша нова страница во партијата која претходно трпеше низа порази - ,,едно општество за сите". Се...

Првиот човек на МВР потврди: Спасовски вели дека полицискиот час е опција доколку се случи да има прогрес на пандемијата

Досега не е прелдожена мерка што ќе значи толкава рестрикција – полициски час, затоворање на државата. Дали е тоа опција во наредниот период –...

Јасновитката Баба Ванѓа, за време на својот живот запишала предвидувања кои, наводно, ќе се случуваат се до 51-от век, кога наводно, и ќе се случел крајот на светот.

Претскажувачката е родена во Струмица, но поголемиот дел од својот живот го мина во Бугарија, односно во местото наречено Рупите на планината Кожуф во Пиринска Македонија. Почина во Софија, во 1996 година.

За 2018-та година, таа претскажала дека Кина ќе стане новата светска велесила која ќе го преземе приматот од Америка, а 10 години подоцна ќе се открие „нов вид енергија на планетата Венера“.

За малку подалечната иднина, т.е. за 2025-та таа предвидела ново „Златно доба”. Клонирањето, според неа, ќе стане „најраспространетиот лек“.

Натаму, јасновитката од македонско потекло навестува дека во периодот 2033 – 2045. ќе се стопат земјините полови, со што морското ниво ќе се подигне.

Тогаш и муслиманите ќе завладеат со Европа. А пак, САД ќе го нападне „исламски Рим“ со оружје кое, наводно, „ќе го замрзнува противникот“.

Меѓу 2072 и 2086 година, според претскажувањата, „ќе се врати комунизмот“.

За „крајот на светот“, Баба Ванѓа предидела дека ќе се случи во 5079 година. Во меѓувреме, човекот ќе сфател како функционира патувањето низ времето, ќе ги открие „тајните на Месечината”…

Потоа, според записите, цивилизацијата ќе се соочи со огромна криза, а „луѓето ќе живеат како ѕверови“, се додека не настане нова религија…

Некаде во 44-от век „ќе научиме како да живееме со вонземјаните, ќе ја откриеме бесмртноста и ќе разговараме со Бога“, според записите на пророчицата.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Вакцината против ковид ќе биде задолжителна за сите што сакаат да летаат со авион

Извршниот директор на авиокомпанијата „Квантас“ (Qantas), Алан Џојс, изјавил дека луѓето кои ќе сакаат да летаат со нивната компанија, ќе мора да докажат дека...

Joванka не беше единствената љубов на Тито: Еве во кој бил заљубен маршалот

Во Социјалистичка Федеративна Република Југославија денеска се славело Ден на младоста и роденденот на претседателот Јосип Броз Тито. За политичките потези на поранешниот лидер...

Банките ќе ги исплаќаат пензиите од 26 ноември

На денешната седница Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за месец ноември 2020 година и го задолжи Фондот на пензиското...

100 илјади долари за еден биткоин? Инвеститорите очекуваат златна треска

Биткоинот да расте пет пати годишно и да достигне 100 000 американски долари? Звучи скоро скандалозно, но ова е реална прогноза на некои големи...

Why is Switzerland the best country in the world?

What makes Switzerland such a good country? They are rich Depending on whose estimates you trust, Switzerland ranks eighth or ninth in the world when...
- Advertisement -