fbpx
-4 C
Skopje

Бабин лек против сува кашлица

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Овој домашен рецепт е идеален за овој период, во кој владеат вирусите, настинките и грипот, а исклучително корисен е и доколку страдате од сува кашлица. Домашниот лек дејствува брзо и ефикасно и притоа е соодветен за секоја возраст, вклучувајќи ги и децата. Домашен рецепт против сува кашлица:

Потребни состојки: 1)150 гр шеќер 2)Половина литар пиво

Начин на подготовка: Во длабок сад поставете го шеќерот да се растопи, додека не добие боја на карамела. Следно, отстранете го од оганот и додадете го пивото.

Очекувајте реакција меѓу овие две состојки, па затоа бидете внимателни. Потоа, вратете го садот на оганот и непрекинато мешајте, додека не добиете една соединета смеса. Густината на смесата треба да биде малку поретка од мед, па затоа се неопходни 15-20 минути готвење. На крај, отстранете ја од оганот и складирајте во мал сад. Кога ќе се излади, ќе наликува на мед.

Начин на употреба: Возрасните деца може да консумираат по 1 супена лажица неколку пати на ден, а малите деца, по 1 кафена лажица. Секогаш може да го зголемите количеството за консумирање, соодветно на вашите потреби.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ново видео на „Тик-Ток“ во кое возач лудува по македонските улици и вози со 255 км/ч (ВИДЕО)

По вчерашното видео на „Тик-Ток“ каде граѓани користат полициски значки и палки за да поминат патарини денес е објавено ново видео каде возач управува...

Утре е Водопост, на овој ден мајките никако не смеат да заборават да го направат ова

Празникот Водици го менува денот, но датумот не. Се празнува на 19 јануари. Меѓутоа обичаите сврзани со празнувањето на овој Свет ден се врзани...

Бил Гејтс и Рокфелер веќе ги прават новите ковид пасоши: Како ќе функционираат?

Американските технолошки и здравствени гиганти, вклучувајќи ги Мајкрософт, Клиниката Мејо и Оракл, се здружија за да создадат нови ковид пасоши за вакцинација. Благодарение на новите...

Скијање и прошетка без почитување на мерките: Каде е сега ЕБР?

Центарот „Нижеполе“ преполн на почетокот од скијачката сезона. Посетителите го користат викендот за скијање и прошетка, по најавата дека стазата е отворена, но и дека...

Убаво: Владата ќе дели помош за купување на сончеви колектори, пвц прозори, печки на пелети

Најновите вести од Македонија и светот На предлог на Министерството за економија, беше разгледана и усвоена Програмата за промоција на обновливите извори на енергија и...
- Advertisement -