23 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Заев од Струга: Политичарите се дефинираат според храброста на одлуките што ги носат

Со сите одлуки демонстриравме храброст и одлучност, не калкулиравме со рејтинг, затоа сме различни. Ако беше борба за власт, ќе калкулиравме, Донесовме исправни одлуки,...

Муцунски на средба со студентите- ги наброја сите проекти од обновата кои ги предвидуваат за нив

Кандидатот за пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Тимчо Муцунски денеска оствари средба со студентите. -Премалку е една средба со студентите, за да можам да ги...

Д-р Сашко Николов на кафе дискусија со претставници на граѓанскиот сектор (фото)

Кафе и дискусија со претставници од граѓанскиот сектор. 1.Социјална дистанца 1.5-2 метри 2. Заштитни маски 3. Дезинфекција на раце 4. Плодна дискусија, со интеракција од сите присутни Сe` може...

Предадени преговарачките рамки за Северна Македонија и Албанија до Советот на ЕУ

Европската Комисија (ЕК) денеска ги предаде преговарачките рамки за Северна Македонија и Албанија до Советот на ЕУ (земјите членки на ЕУ), содржината на рамките...

Бабин лек против сува кашлица

Овој домашен рецепт е идеален за овој период, во кој владеат вирусите, настинките и грипот, а исклучително корисен е и доколку страдате од сува кашлица. Домашниот лек дејствува брзо и ефикасно и притоа е соодветен за секоја возраст, вклучувајќи ги и децата. Домашен рецепт против сува кашлица:

Потребни состојки: 1)150 гр шеќер 2)Половина литар пиво

Начин на подготовка: Во длабок сад поставете го шеќерот да се растопи, додека не добие боја на карамела. Следно, отстранете го од оганот и додадете го пивото.

Очекувајте реакција меѓу овие две состојки, па затоа бидете внимателни. Потоа, вратете го садот на оганот и непрекинато мешајте, додека не добиете една соединета смеса. Густината на смесата треба да биде малку поретка од мед, па затоа се неопходни 15-20 минути готвење. На крај, отстранете ја од оганот и складирајте во мал сад. Кога ќе се излади, ќе наликува на мед.

Начин на употреба: Возрасните деца може да консумираат по 1 супена лажица неколку пати на ден, а малите деца, по 1 кафена лажица. Секогаш може да го зголемите количеството за консумирање, соодветно на вашите потреби.

Latest Posts

Заев од Струга: Политичарите се дефинираат според храброста на одлуките што ги носат

Со сите одлуки демонстриравме храброст и одлучност, не калкулиравме со рејтинг, затоа сме различни. Ако беше борба за власт, ќе калкулиравме, Донесовме исправни одлуки,...

Муцунски на средба со студентите- ги наброја сите проекти од обновата кои ги предвидуваат за нив

Кандидатот за пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Тимчо Муцунски денеска оствари средба со студентите. -Премалку е една средба со студентите, за да можам да ги...

Д-р Сашко Николов на кафе дискусија со претставници на граѓанскиот сектор (фото)

Кафе и дискусија со претставници од граѓанскиот сектор. 1.Социјална дистанца 1.5-2 метри 2. Заштитни маски 3. Дезинфекција на раце 4. Плодна дискусија, со интеракција од сите присутни Сe` може...

Предадени преговарачките рамки за Северна Македонија и Албанија до Советот на ЕУ

Европската Комисија (ЕК) денеска ги предаде преговарачките рамки за Северна Македонија и Албанија до Советот на ЕУ (земјите членки на ЕУ), содржината на рамките...

АКТУЕЛНО

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.