fbpx
11 C
Skopje

Бадникарски огнови

АКТУЕЛНО

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Заев го победи Црвенковски со 3:0 – ја направи СДСМ победничка партија, ја внесе Македонија во НАТО и е на чекор до ЕУ

Пенал(и) за Зоран Заев - фејсбук статус на Дарко Пешевски од ВМРО НП Го изгледав неколку пати интервјуто на премиерот но и го прочитав неколку...

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

СДСМ и функционерите застануваат зад премиерот Зоран Заев: Бранко е историја

Искажаните ставови на претседателот на партијата и премиер, Зоран Заев, се ставови на СДСМ. Овие ставови се изградени во рамки на партијата и нејзините органи,...

Граѓаните кај нас се учени за се, а една од најважните традиции за којa се подготвуваат се бадникарските огнови.
А какви се тие Бадникарски огнови ? Што  тие претставуваaт ?

Прво тие никако не се од религиски побуди, бидејќи не може да го очекуваш раѓањето на спасителот за време на најстроги пости, а да се опиваш со алкохол и ждереш месо.
Тоа е навреда и за спасителот, во чие име се повикуваат оние кои ги палат огновите.
Самото тоа во две реченици го објаснува фактот дека името божје се злоупотребува за вршење на се спротивно од тоа што не учел, ја покажува само бедата од човечност која живее кај нас.
Зарем Бога во сред строги пости, ќе ги прифати овие обичаи за славање на доаѓањето на неговиот син, со опивање, јадење ???
Ако сакате да го одбелижите овој ден, тогаш земете и помогнете на некој на кој таа помош им е потребно, наместо пари за месо и алкохол, донирајте ги на тие што се најпотребни.

Второ оние кои слават со изговорот, поповите возат ферари, ние ќе палиме огнови.
Попот е човек и грешник, ако тој е грешник и се огрешил, треба и ти тоа да го правиш ??
И ти и попот со ферарито, ја злоупотребувате религијата за исполнување на ваши хирови, со што сте исти, само што тој прави пари, а ти гнасиш празник.

Третите кои се повикуваат на некаква си традиција, дали знаат да кажат кој и како ја донел таа традиција на овие територии ?
Дали таа традиција е донесена за време на окупирана Македонија ?
Зошто Македонците во Егејот и Пиринот не палат огнови, ако е наша традиција ?
Палањето на огновите на жал ни покажува дека иако воено не сме, сепак духовно продолжува окупацијата на Македонија.

И за крај многу самопрогласени големи Македонци, го бунтуваат народот против црквата, одработувајќи за една друга црква која го има донесено и проширано овој обичај на нашите огништа, црква која не ја признава нашата црква, кои не ја признаваат нашата нација.
Е тие луѓе се главни бунтари да го креват народот против се што е Македонско, за под паковката Македонија, да го поробуваат духовно својот народ.

Затоа СТОП ЗА БАДНИКАРСКИТЕ ОГНОВИ , и злоупотребата на религијата за себични цели.

Бидејќи тие не се ниту христијански а уште помалку македонски обичај !

Пишува: Револуционерот

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Еден од функционерите на ВМРО-ДПМНЕ: Апасиев е Чегевара на батерии

Твит на Димче Арсовски од ВМРО ДПМНЕ Стојанче Ангелов ќе биде главен лик во кризнава состојба. Ќе се бориме со пандемија на чело со Стојанче...

Убава вест: Државата започна со исплата од 11.000 денари до 14.000 денари за сите граѓани кои се во оваа категориј на пензионериа

Министерството за труд и социјална политика информира дека пензиите за ноември почнуваат да се исплаќаат од денеска, предвреме и етапно, со цел да се...

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Спасовски: Развоен буџет за модерна полиција и достојни услови за полицајците и во 2021 година

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска го презентираше буџетот на Министерството за наредната година, посочувајќи притоа дека тој е развоен и дека ќе...

Заев го победи Црвенковски со 3:0 – ја направи СДСМ победничка партија, ја внесе Македонија во НАТО и е на чекор до ЕУ

Пенал(и) за Зоран Заев - фејсбук статус на Дарко Пешевски од ВМРО НП Го изгледав неколку пати интервјуто на премиерот но и го прочитав неколку...
- Advertisement -