fbpx
3 C
Skopje

„Балкан“ открива: СДСМ спрема изненадување за кандидат за Претседател – тоа не се ниту Пендаровски, ниту Димитров

АКТУЕЛНО

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

Србија пред затворање: Ситуацијата во Ниш е на раб на катастрофа

Во Ниш и натаму расте бројот на заболени со ковид-19. Од вчера тестираните 679 материјали, според податоци на Домот на здравје, позитивни резултати добиле...

Два града побараа ПОЛИЦИСKИ ЧАС: Од 21:30 часот до 5:00 наутро Во Гевгелија побара општината

Според извештаите на Министерството за здравство, во последните два дена во Неготино беа регистрирани 84 нови случаи, а во Гевгелија 64. Во моментов активни...

Околу еден месец не дели од почетокот на изборната кампања за нов Претседател на Република Македонија. Десетгодишниот мандат на Претседателот Иванов заврши и тој нема право повторно да се кандидира.

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, прва повлече чекор и на партиска конвенција во Струга го избра својот кандидат за Претседател на Република Македонија. Тоа е професорката Гордана Силјановска. Се чини дека ова беа најдемократските внатрепартиски избори во ВМРО-ДПМНЕ, со оглед на тоа што во трката учествуваа девет кандидати.

Во владеачката партија СДСМ, сеуште се калкулира. Лидерот на оваа партија и Премиер на државата, Зоран Заев, последните десетина дена, води интензивни разговори со своите коалициони партнери од Албанскиот блок, во желба да падне договор за консензуален кандидат, со што шансите за успех би биле значително поголеми.

Како кандидати за иден Претседател од оваа партија се споменуваат, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, поранешниот Претседателски кандидат, Стево Пендаровски, како и поранешниот амбасадор на Република Македонија во Австрија, Ѓорѓи Филипов, кој својата кандидатура за партиската конвенција на СДСМ ја објави уште поодамна, пишува порталот Балкан.

Балкан од свои извори дознава за име кое не се споменува во ниту една комбинација. Се работи за долгогодишниот Претседател на Стопанската комора на Република Македонија, Бранко Азески.

Азески важи за човек со добри конекции, како во нашата држава, така и надвор од неа. Азески е личен пријател со Црногорскиот Претседател Мило Џукановиќ, а врската со владеачката партија му е преку контакти на блиски луѓе до Премиерот Заев.

Извор: Балкан

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

Радиоактивна прашина од Сахара стигна во Европа! 60 години по тестот се врати како бумеранг

Радиоактивната прашина од Сахара е присутна во Франција од февруари, открива Здружението за контроа на радиоактивноста. Прашината ветрот ја донел од пустината Сахара и...

Ѓорчев открива кои афрички земји добиле вакцини пред Македонија

Министерот Филипче, пак, вели дека очекува во среда да почне и вакцинацијата во земјава. Вчера Кенија доби еден милион вакцини од „АстраЗенека“, Руанда 340 000...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

БОМБА НА ЗАЕВ: Им понуди на ВМРО-ДПМНЕ да влезат во Влада, но без Христијан Мицкоски

Првпат го кажувам ова, сакам да отворам дебата за заедничка власт и Влада со опозицијата. Ама да има човек со кого може да се...
- Advertisement -