fbpx
6.8 C
Skopje

Бањалука: Укинато задолжително носење на маски на отворено

АКТУЕЛНО

Градскиот штаб за вонредни состојби на Бања Лука вчера изјави дека се забележува мало намалување на бројот на заразени лица на дневна основа и дека носењето маска на отворено повеќе не е задолжително.

Од седиштето оценија дека моменталната епидемиолошка состојба во градот е сè уште неповолна, па им се препорача на граѓаните да се придржуваат до пропишаните мерки со цел да го заштитат своето здравје, пренесува РТРС.

Според одлуката на Штабот, во Бања Лука се дозволени јавни собири на најмногу 30 лица.

Институтот за јавно здравје на Република Српска објави дека 90 лица биле заразени со вирусот корона денес во Бања Лука.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -