fbpx
-1 C
Skopje

Банките продолжуваат да ги преместуваат своите седишта надвор од Каталонија

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Банкарската фондација „La Caixa“, која управува со компании кои го контролираат Caixbank, изјави дека ќе се префрлат со седиште во Палма де Мајорка, доколку продолжи политичката нестабилност во Каталонија .

Caixbank рече дека одлучила да го премести своето седиште во Валенсија, со оглед на моменталната ситуација во Каталонија, каде е најавена независност од Шпанија по референдумот што се одржа на 1 октомври, Ројтерс.

Шпанската влада во петокот донесе декрет кој им олеснува на компаниите да ја пренесат својата правна основа и регистрација надвор од Каталонија, според неименувани извори.

Ова, според Ројтерс, би можело да претставува сериозен удар за финансискиот сектор во Каталонија.

Добро информиран извор вели дека новиот обичај Caixbanka ќе му дозволи да ги измени своите правни и даночни одредби без состаноци на акционери, како што е предвидено со статутот.

Петтата по големина банка во Шпанија, Сабадел, одлучи да ја пренесе својата база со регистрирање во Аликанте, но физичката локација ќе остане во Барселона, објави шпанската приватна агенција ЕП.

Каталонскиот доверител, вториот по големина во североисточниот регион, свика состанок на менаџментот по падот на неговите акции како резултат на интензивирањето на политичката криза помеѓу Каталонија и Мадрид.

Каталонската регионална влада соопшти дека може да прогласи независност во понеделникот, тврдејќи дека гласачите го поддржале ваквиот потег на референдумот што Мадрид го прогласи за незаконски.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Пронашол изгубен новчаник, подоцна добил писмо кое го расплакало

Се враќал од продавница, кога на паркингот до автомобилот забележал туѓ новчаник. Веднаш покажал дека е добар човек, со потегот кој го направил. Џастин Тарел...

Авиooн се срyшил, загинале 520 луѓе, а 35 години подоцна се појавил пак на радарите

Јапонски патнични авион со број JL123 на Japan Airlines се срушил на 12 август 1985 година. И до ден денес според статистиката тој е...

Една од последиците на коронавирусот е опаѓање на косата

Голем број луѓе со коронавирус по закрепнувањето пријавија проблем со опаѓање на косата, а некои познати личности решија да го споделат со јавноста. Една од...

ХАРВАРД ТЕСТ ОД 1869 ГОДИНА: АKО ГО ЗНАЕТЕ ТОЧНИОТ ОДГОВОР, ВИЕ СТЕ НАТПРОСЕЧНО ИНТЕЛИГЕНТНИ

Малку луѓе можат да одговорат правилно на ова прашање. Внимателно прочитајте ја задачата и обидете се да го дадете точниот одговор Универзитетот Харвард е познат...

Лажат штом проговорат: Три хоросkопски знаци кои премногу саkaат да ја извртуваат вистината

Никој не ја кажува вистината во секој момент од животот, на за личностите родени во овие знаци, лажењето е составен дел од денот. Тие...
- Advertisement -