fbpx
-3 C
Skopje

Барселона ќе ги погази сите принципи, ќе плукне во лице на сите навивачи, а се поради платата на овој човек

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

 

Лео Меси уште не го потпишал договорот со Барселона, но ако тоа го направи, ќе добие најголем бонус во историјата на фудбалот. Бидејќи потпишувањето го следи и оштета, односно таканаречена надокнада за лојалност која во случајот на Меси ќе биде околу 85 милиони евра.

Барса со новиот договор за плата на Меси ќе троши 84 % проценти од приходите, финансиски директорите директори предупредуваат дека тоа не е одржливо.

Каталонците немаат каде, мораат нешто да направат како додатно да подигнат пирходи, една опција е договор со “Најк“. Се надеваат дека оваа компанија ќе вложи повеќе и дека соработката ќе биде продолжена на 10 години, но тоа не е доволно.

Тие ќе мораат да го продадат стадионот, односно славното име. Компанијата Van Wagner наводно добила задача да најде спонзор. “Камп Ноу“ би добил име по некоја компанија, наредните 25 години со новото име Барса можела да заработи 200 милиони евра.

Секако, тие пари веднаш би ја олесниле финансиската состојба на Барса, но и тие би стекнале услови да Меси стави параф на договорено. Сепак, тој и уште размислува, иако неговиот татко договорил договор по кој тој ќе заработува повеќе од 2 милиони евра месечно, односно околу 25 годишно. Ако тоа не го направи до јануари, слободен е да преговара со други клубови, конкретно Манчестер Сити.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Имаат право да го мразат и ДПМНЕ и СДСМ: Се што kажа, денес е реалност, се што ќе каже за во иднина ќе стане...

Прочитај повеќе Имаат право да го мразат и едните и другите. И неговите, оние од ВМРО-ДПМНЕ кои ги создаде и кои во 90-тите се натпреваруваа...

Еkспертите предупредуваат: Ова е најголемата грешка која човеk може да ја направи по примањето на вакцината против Kовид-19

Вакцините против коронавирусот даваат надеж дека на глобалната епидемија конечно ќе ѝ дојде крајот, велат експертите. Сепак, тие предупредуваат дека луѓето никако не смеат да...

ТАЖНА ВЕСТ Имаше само 24 години: Почина синот на славнaтa манекенка koја пленеше со својата убавина

Тој тргна по стапките на својата славна мајка, која го магепса светот со својата убавина во 90-тите години, но според странските медиуми, страшниот пороk...

Најнова временсka прогноза за виkендот

Времето во земјава ќе биде променливо облачно со повремени сончеви периоди. Претпладне во западните делови од земјава ќе има услови за повремени врнежи од...

Најново: Во Грција ќе можат да влезат и неваkцинираните

Прочитај во продолжение Во никој случај нема да биде услов за некој да влезе во Грција, да мора претходно да прими вакцина, потенцираше министерот за...
- Advertisement -