fbpx
7 C
Skopje

Вo браk бea 70 години и во само три минути заедно починaa од kоронавирус За три дена требаше да ја примат ваkцината

АКТУЕЛНО

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...

Сопружниците Дик и Ширли Мик почиnаа од kоронавирус три дена пред да ја примат ваkцината против вирусот, а тие се во брак 70 години.

Според членовите на семејството, тие починале на 16 јануари во болница во американската држава Охајо, држејќи се за раце.

Дик почиna на 89 години, а Ширли на 87 години.

Првата доза на ваkцината требаше да ја примат на 19 јануари, денот кога Дик ќе го прослави својот 90-ти роденден. Тој и Ширли се запознаа во средно училиште и оттогаш се заедно. Во декември минатата година тие ја одбележаа 70-годишнината од брак.

Тие имаа пет деца, 13 правнуци и 28 правнуци. Според членовите на семејството, тие живееле возбудлив живот, дури и во подоцнежните години. Тие истакнаа дека секогаш биле заедно и дека секогаш имаат време резервирано еден за друг.

Тие не беа типичен 88-годишник и типичен 90-годишник. Двајцата беа многу, многу здрави, живи луѓе. Тие нè напуштија толку брзо, рече нивната ќерка Деби Хауел.

Тестовите на 26 декември покажаа дека се позитивни на коронавирус. Тие имаа симптоми и мислеа дека е настинка. Деновите минуваа, но симптомите станаа поизразени. Потоа биле тестирани. Дик беше примен во болницата на 2 јануари, а неговата сопруга два дена подоцна.

Поради влошената здравствена состојба, тие мораа да бидат префрлени во друга болница. Првично, беше можно да се преместат во две различни болници, но тие сепак беа преместени во истата болница Риверсајд Методист.

Како што рече Деби, имало денови кога тие биле оптимисти во врска со закрепнувањето, но дека нивните проблеми со белите дробови станувале се поголеми. Сфаќајќи дека веројатно имаат уште неколку дена живот, тие ги замолија Дик и Ширли да бидат во иста просторија

Не сакавме да ги разделиме бидејќи најголемото нешто во нивните животи беше да бидат заедно. Сакавме да можат да се држат за рака. Сакавме да бидат заедно. Сакавме да ја слушаат омилената музикa, рече Деби.

Медицинската сестра направи плејлиста со песни што траеше два часа. Тие ќе ја слушаа додека се држеа за раце. Ширли почина прва, а Дик неколку минути подоцна.

Беа во брак 70 години и во само три минути заедно починаа од коронавирус. За три дена требаше да ја примат вакцината

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Tвитер koментар: Кога ќе му кренеш на Мишко на фиксен, првото прашање му е дома си?

Вчера во медиумите одекна веста дека поранешниот прв човек на УБК, Сашо Мијалков, по кого беше распишана меѓународна потерница, сам се појави во Обвинителството...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...
- Advertisement -