15.1 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Вонредна одлука: Промена на полицискиот час, нема да биде од 21 часот, многу порано – за викендите ќе нема движење

Од среда на целата територија на нашата држава стапува во сила полициски час со кој движењето ќе биде ограничено од 16:00 до 05:00 часот,...

Гејтс: Животот ќе се нормализира дури откако ќе има вакцина достапна за сите

Се очекува вакцината за КОВИД-19 да може да се развие до крајот на годината. Животот може да се врати во нормала само откако вакцината против...

Бебе се смеело на глас цели 2 месеци, а потоа родителите сфатиле дека причината не е смешна

За разлика од многу други парови кои првпат станале родители, Британката Џема Јанг и нејзиниот сопруг биле поштедени од стравот пораи постојаниот плач на бебето.

Нивниот син Џек од ден во ден само се кикотел. Парот бил пресреќен дека има толку среќен син.

Со текот на времето забележале дека сепак нешто не е во ред. Непрекинатото кикотење и повикување започнало во 2014 година, две недели по раѓањето на Џек.

-Како расипана плоча – опишува мајката за магазинот „Сан“. Потоа почнале да се грижат, бидејќи смеењето не престанувало ни два месеци подоцна.

После долги долги испитувања, откриено е дека детето има тумор на мозокот, така наречен хипоталамички хамартом кај кој локално се зголемува ткивото. Се испоставило дека нападите на смеење се всушност еплитептични напади.

За среќа се добро се завршило, Џек бил на 10 часовна операција после која туморот со големина на грозд бил отстранет.

Денес Џек е среќно и здраво дете, бидејќи туморот е откриен на време и не оставил трајни последици.

Latest Posts

Вонредна одлука: Промена на полицискиот час, нема да биде од 21 часот, многу порано – за викендите ќе нема движење

Од среда на целата територија на нашата држава стапува во сила полициски час со кој движењето ќе биде ограничено од 16:00 до 05:00 часот,...

Гејтс: Животот ќе се нормализира дури откако ќе има вакцина достапна за сите

Се очекува вакцината за КОВИД-19 да може да се развие до крајот на годината. Животот може да се врати во нормала само откако вакцината против...

АКТУЕЛНО

Страшна вест од Кочани: Едно лице ја загуби битката со корона вирусот

Едно лице од Кочани, ја загуби битката со корона вирусот, потврдуваат за „Слободен Печат“ официјални избори од Општина Кочани односно градоначалникот Николчо Илијев. Веста ја...

Во соседството за карантин се користат мигрантски центри и шатори, во Македонија хотели и пансиони

Освен што се пред сериозен предизвик да го обезбедат јавното здравје дома, државите во оваа светска пандемија на коронавирусот се исправени и со извелкување...

Ако не се реагира на време, Кочани може да биде ново Куманово – истокот пред сериозен тест

Новите шест случаи на лица од Кочани заразени од коронавирусот беа повод градоначалникот на Општина Кочани Николчо Илијев да свика итна седница на Општинскиот...

Путин не дозволува да му се прекрши зборот: Доктор заврши зад решетки поради корона вирусот

Руските власти ја уапсија претседателката на независниот синдикат на лекарите, Анастасија Василиева. Таа го критикувала малиот официјален број на заразени со корона вирусот во...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.