18 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Чулев: Строго ќе се санкционираат активностите во насока на поткуп на гласачи

Министерот за внатрешни работи на Република Македонија, Наќе Чулев денес на 29.06.2020 оствари средба со граѓаните од Шуто Оризари со претставници на ромските организации...

Заев од Гевгелија: Обнова му треба на ВМРО-ДПМНЕ, а не на државата, таа е на прав пат

СДСМ ги престави носителите во четвртата изборна единица, Зоран Заев и Соња Мираковска, на трибина во Гевгелија. Лидерот на партијата во говорот се осврна...

Бенефитите од ЕУ: Бугарија ќе добие 12,3 милијарди евра помош за коронакризаата – каде сме ние во целата приказна?

Со 750 милијарди евра, земјите од ЕУ мора да се вратат на нозе економски. Планот за спас на Урсула фон дер Лејен за Бугарија предвидува вкупно 12,3 милијарди евра, од кои над 9 милијарди се безповратни.

Предлогот на Урсула фон дер Лејен е да се издвојат околу 750 милијарди евра во следниот буџет на ЕУ за стабилизирање на европските економии по кризата со коронавирус. Од ова, 500 милијарди ќе бидат грантови, а останатите 250 милијарди во форма на заеми. Повеќе од 300 милијарди евра ќе бидат резервирани за Италија и Шпанија, најтешко погодените земји.

За Бугарија е обезбедена помош од 12,3 милијарди евра, која се дистрибуира на следниов начин: 9,2 милијарди евра се бесплатни, а остатокот од нешто повеќе од 3 милијарди евра ќе треба да се вратат.

Како што може да се види од предлогот на Фон дер Лаејн, решението може да биде комбинација на грантови и заеми. Важно е парите да бидат достапни наскоро – од почетокот на 2021 година за да се обезбедат резултати.

За разлика од нашиот источен сосед, овде кај нас многу антизападни сили сметаат дека нам ЕУ не ни треба, иако сепак би биле први во редот на чекалната за земање на бугарско (европско) државјанство. Бенефитите од ЕУ се јасни, каде е сега Бугарија, каде сме ние? Можеби ова е една добра информација за сите европскептици.

Latest Posts

Чулев: Строго ќе се санкционираат активностите во насока на поткуп на гласачи

Министерот за внатрешни работи на Република Македонија, Наќе Чулев денес на 29.06.2020 оствари средба со граѓаните од Шуто Оризари со претставници на ромските организации...

Заев од Гевгелија: Обнова му треба на ВМРО-ДПМНЕ, а не на државата, таа е на прав пат

СДСМ ги престави носителите во четвртата изборна единица, Зоран Заев и Соња Мираковска, на трибина во Гевгелија. Лидерот на партијата во говорот се осврна...

АКТУЕЛНО

СЗО повика да се зголеми производство на „Дексаметазон“

Светската здравствена организација (СЗО) повика да се зголеми производството на Дексаметазон, откако британските научници објавија дека тој стероид значително ја намалува смртноста кај...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.