fbpx
-5 C
Skopje

Берберот Али, човекот кој го продаде своето БМВ за да купи храна на оние на кои им е потребна

АКТУЕЛНО

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Заев го победи Црвенковски со 3:0 – ја направи СДСМ победничка партија, ја внесе Македонија во НАТО и е на чекор до ЕУ

Пенал(и) за Зоран Заев - фејсбук статус на Дарко Пешевски од ВМРО НП Го изгледав неколку пати интервјуто на премиерот но и го прочитав неколку...

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

Сакам да помогнам, сакам да бидам како водач на војска што ќе може да стаса на секоја адреса каде што има гладни и тажни деца. Но ако никој не ми помогне и државата остане глува на моите апели, ќе морам да престанам бидејќи не можам да одговорам на сите барања, додава Али.

Мигот може да ви го промени живот, но и вие за миг можете да промените нечиј живот. Ако ви се чини дека може да ви се случи или едното или другото, една човечка и човечна судбина ќе ви покаже дека може да доживеете сѐ заедно.

Приказната на Февзи Али, Турчин што живее во Македонија, а работел во Виена, ги спојува трагедијата и среќата во едно. На овој човек животот и тука и таму му покажал дека мигот го менува живот, во првиот случај на лошо, а во вториот на добро.

До 2009 година Али живеел скромно и работел како бербер продолжувајќи го семејниот бизнис на својот татко во берберницата во Скопје. Воопшто не ни помислувал дека можеби еден ден ќе заработува доста посолидно. Заминал во Виена на гости кај братучед, а токму таа посета му ја отворила вратата на неговиот успех.

„Заминав кај братучед ми на гости, да го видам и да прошетам. Сакам да шетам по убави места. Се запознав со еден сопственик на фризерски салон за мажи и жени и така на шега се договоривме да види како работам. Потстрижив еден муштерија, па потоа друг и така… Во наредните денови еден од вработените мораше да замине на неколку дена поради обврски и бев повикан да го менувам“, ни раскажа Али.

Она што газдата на берберницата го натерало да му понуди да остане да работи се парите, односно прометот што успевал да го направи и, како што вели, поради квалитетното работење, но и поради тоа што умее да зборува неколку јазици. Од сите нив се чини дека најдобро го зборува јазикот на хуманоста.

„Зборувам убаво турски, албански, македонски, германски. По малку знам и француски, српски, а сега се дружам и со Роми и учам и од нивните зборови. Со секој муштерија умеев да зборувам на неговиот јазик. И знаете, кога умееш да зборуваш на нивниот јазик, ќе ги насмееш и ете, така се прави промет. Не е само да знаеш да работиш, треба да умееш со муштериите“, вели Али со насмевка.

Насмевка имал и неколку години додека работел во Виенa, каде што во тимот во кој подоцна станал шеф, работи со 27 колешки.

Од мај, 2009 до ноември, 2019 година работел во Виена, а кратко во земјава се вратил во 2014 година. Пожарот што за малку за него ќе завршел кобно, му донел огромна промена во животот и тогаш Али се заколнал дека кога ќе се оправи и ќе застане на нозе, ќе им помага на луѓето и наместо да ги чува парите, ќе ги вложува за некого да го направи среќен.

„Добрината се наоѓа во срцето на луѓето, само треба да ја разбудиме. Во 2014 година дојдов на краток престој од Виена во Македонија, доживеав тежок пожар во зградата каде што живеам во Чаир. Се запали зградата и гореше од 5. до 9. кат. Кога се запали првиот стан, пожарот многу брзо се прошири и во горните катови. За да се спасам, кршев стакло и само што успеав да скокнав во друга просторија од станот, слушнав силна експлозија од плински боци. Миризбата од плинот почна да ме гуши и потоа не се сеќавам многу. Знам дека некој му зборуваше, ме симнуваа надолу, ногата ми беше расечена и имав огромна рана. Две недели сум бил во кома на Токсикологија и не знаев дали сум жив или мртов“, раскажуваше Али.

Нашиот соговорник вели дека кога се разбудил, почнал да ги гледа луѓето, но како во магла. Си ветил себеси, а како што вели, и на бога, дека дел од тоа што го заработил ќе го даде во хуманитарни цели на луѓе на кои тоа им е најпотребно. Кога застанал на нозе, Али повторно заминал во Виена и заработувал и за себе, но и за да го оствари ветувањето што го дал.

„Сум им дал многу пари на луѓе и воопшто не жалам за тоа. Периодот со короната најмногу го искористив за тоа, бидејќи во овој период има многу луѓе што останаа без работа и без приходи. Приоритет имаат самохраните мајки. Во Македонија пак се вратив во 2018 година за свадбата на брат ми и сега пак пред Нова година.

Али раскажува дека кога овде повторно почнал да работи во семејниот фризерски салон, најмногу го изненадила, но и разочарала, поделеноста меѓу луѓето, како и нивните тажни судбини.

„Многу тажни судбини и сиромашен народ има овде во Македонија. Многу социјални случаи има. Кога ќе потстрижев некој, знаеле да ми кажат ‘Али, немам пари да ти платам, не сум платил ниту струја’. И така почнав да помагам, а воедно да го реализирам тоа што го ветив. Јас сум човек од збор. Почнав да им помагам на 3 семејства. Почнав да објавувам на Фејсбук за мојата мала и скромна мисија. Стасуваа пофалби, но и барања за поголема помош и така ја отворив страницата за хуманост ‘Биди Али’“, додава Али.

Моќта на социјалните мрежи, вели, му помогнала за да може да открие каде сѐ е потребна помош, но и му ја отежнала работата, бидејќи тој е еден, а трите семејства со кои ја почнал хуманитарната мисија станале 30, па 300…

Секој негов ден почнува во 5.30, кога ја носи сопругата на работното место, а потоа се враќа дома и со првото утринско кафе прави список што и на кого тој ден треба да му однесе.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Доктор појаснува: Еве кога и како може да се заразите со Ковид-19 носејќи заштитна маска

„Колку почесто излегувате надвор и повеќе време поминувате во гужва, почесто треба да ја перете вашата заштитна маска или пак едноставно да ја фрлите...

Николов: Предвидуваме изградба на конзоли за пешаци на река Отиња.

За три години, локалната самоуправа предводена од СДСМ реализираше бројни капитални проекти, важни за унапредување на квалитетот на живот на нашите сограѓани.Штип мора да...

Богојески распали по Груевски: Завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање

Оваа завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање... за стопирање на македонската интеграција во ЕУ... Но штом го чепнаа кај што го...

Венко Филипче со важна информација: Добивме 13.500 брзи тестови од Норвешка

Денеска добивме донација од 13500 брзи тестови од Норвешка, а 10000 од нив ќе бидат за Министерството за здравство. Оваа помош произлезе од потпишаниот...

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...
- Advertisement -