fbpx
1.3 C
Skopje

„Бернејс пропаганда“ побараа прошка од Алаѓозовски и Владата

АКТУЕЛНО

Се огласи Заев: Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, но доста беше омраза

Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од целиот свет. Но, етничката и...

Премиерот соопшти тажна вест: Со длабока тага изразувам сочусатво за загубата на нашиот првоборец

Со длабока тага го изразувам искреното сочуство за загубата на нашиот првоборец Раде Гогов. Гогов како млад партизан го обезбедуваше првото заседание на АСНОМ и...

Љубчо Георгиевски се огласи за интервјуто на Заев:Заев решава два-три крупни проблеми од државен аспект

Љубчо Георгивески, лидер на ВМРО Народна партија, е на став дека сите работи што ги кажал премиерот Зоран Заев во интервјуто за БГНЕС се...

Николов: 100 штипски куќи во населбата Света Недела за социјално загрозените семејства

Штип се грижи и ќе се грижи за секој еден свој жител. Солидарноста, хуманоста и посветеноста се нашиот столб и во тој дух ќе...

Бендот „Бернејс пропаганда“ утрово преку Фејсбук побара прошка од Владата на Република Македонија, од Министерството за култура и министерот Роберт Алаѓозовски, од Филхармонијата и од Министерството за внатрешни работи. Православните христијани денес го празнуваат големиот христијански празник Прочка или Велики поклади, си простуваат меѓусебе за грешките и се прочистуваат од гревовите.

„Простете ни ако сме ви згрешиле со тоа што ја бараме правдината околу неправдата што вие, нашите чувари и државни службеници ни ја направивте. Ние немаме авиони, тенкови…ние само си свиркаме во ветрот“, напиша Васко Атанасоски од „Бернејс пропаганда“ на Фејсбук.

„Бернејс пропаганда“ доби 276.000 денари од Министерството за култура за концерт со Македонската филхармонија планиран за 27 април годинава, пари за кои тие не аплицирале. Од бендот минатата недела се пожалија дека кога се обиделе да им објаснат на одговорните од Министерството за култура дека не се јавиле на огласот, обезбедувањето ги избркало.

Васко Атанасоски, гитарист од групата, преку медиумите најави тужба оти никој од нив не побарал писмена согласност за аплицирање за добивање средства за концерт од Министерството за култура.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Се огласи Заев: Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, но доста беше омраза

Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од целиот свет. Но, етничката и...

Штотуку соопштени најновите резултати: Дури 3127 лица за само 24 часа се тестирани, 1022 од нив се позитивни на ковид 19

Во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 463, Куманово 30 , Дебар...

Премиерот соопшти тажна вест: Со длабока тага изразувам сочусатво за загубата на нашиот првоборец

Со длабока тага го изразувам искреното сочуство за загубата на нашиот првоборец Раде Гогов. Гогов како млад партизан го обезбедуваше првото заседание на АСНОМ и...

Љубчо Георгиевски: Ќе ги објавувам со име и презиме сите од ВМРО кои плукаат по Заев а зборувале многу за Бугарија

Поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен македонски премиер, Љубчо Георгиевски во интервјуто на ТВ 24 дебатираше за македонско-бугарските односи и интервјуто кое премиерот Зоран...

Овој напиток е ХИТ во светот: Се пие 15 дена, намалува 80 отсто од маснотиите

Револуционерниот напиток стана хит во светот поради својата ефикасност. Тајната е во главната состојка – сода бикарбона бидејќи за четири недели го забрзува метаболизмот и...
- Advertisement -