fbpx
-1 C
Skopje

БЕСА и Алијансата на Албанците здружени во втор круг од Локалните избори

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Новата коалиција која ја потпишаа партиите БЕСА и Алијансата на Албанците, како што тврдат тие е со цел за поголем успех на нивните кандидати во вториот круг на локалните избори. АнА на вториот круг од локалните избори ќе излезе со 5 кандидати, додека БЕСА со 7.

„Постигнавме договор, БЕСА и Алијансата заедно да настапат во вториот круг од локалните избори и ќе ги поддржиме во 5 општини, а тие нас во 7. Тоа ќе бидат кандидати на коалицијата“, ијави Африм Гаши од БЕСА.

„Сметаме дека не е време да зборуваме за пречките кои го оневозможија тоа коалицирање во првиот круг и треба да се осврнеме кон иднината“, вели Елми Азири од Алијанса на Албанците.

Очекувањата се оваа коалиција да биде вистинска заплаха за ДУИ во општините каде има албанско население. Од ДУИ велат дека очекуваат високи резултати од вториот круг на нивните кандидати.

„ДУИ е победничка албанска партија на овие избори. Коалициите се прават врз основа на програмските заложби, а не за зачувување на фотелји“, изјави Бујар Османи од ДУИ.

ДУИ во првиот круг освои две градоначалнички места, а излезе со 17 кандидати. Во втор круг ќе одат во Тетово со Теута Арифи, против Билал Касами од БЕСА, во Гостивар меѓу Невзет Бејта од ДУИ и Арбен Таравари од АнА и трката за Струга меѓу Зијадин Села и Рамиз Мерко од ДУИ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Дознај: Еве kои возила во Македонија се ослободени од плаќање на патарина

Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за јавни патишта. Во неколку членови на овој закон опфатен е...

Девојkата сакаше да направи видео за повеќе лајкови и мислиме дека ѝ успеа

Колегите од „Мотика.мк“ успеаа да не насмеат со ова видео. Како што пишуваат тие, Идејата е видеото да ја направи популарна, можеби не како што...

Фатен е жив: Мажот кој дупчи гуми по Водно е сниман на камера

Повеќе сопственици на патнички возила последниве два месеци пријавиле во полициската станица Центар дека кога ќе станат наутро - откриваат дека гумите на нивните...

Го вртеше моторчето, па кравите го нападнаа: Лудa снимка која ќе ве насмее

Во продолжение видеа што ќе ве насмеат На социјалните мрежи постојано можеме да најдеме видеа со забавна и интересна содржина која ќе не насмее. Ние...

Ново Тикток видео: На наплатната рампа Скопје – Гостивар вади легитимација и минува без проблем (Видео)

Објавувањето на Тикток видеа од ваков тип во последно време е актуелно во нашата држава, па оттука се поставува прашањето - што конкретно ќе...
- Advertisement -