fbpx
16 C
Skopje

Беше хит во Југославија – песната крие вистинска трагична приказна

АКТУЕЛНО

Во поранешна Југославија, но и ден денес, Весна Змијанац е една од најпознатите пејачки на овие простори.

Еден од нејзините големи хитови е „Чии оно сватови“ која сама по себе е тажна, но кога ќе ја чуете приказната зад неа, допрва ќе ве облеат емоции.

Тоа што прво треба да го знаете е дека зад тажните стихови стои вистинска животна приказна.

Песната настанала по трагедија која им се случуила на еден млад заљубен пар.

Кратко време пред нивната свадба, тие заминале невестата да ја проба својата венчаница. На патот, доживеале ужасна сообраќајна несреќа во која двајцата загинале.

Невестата била бремена. Песната говори за тоа како една веселба станала трагедија. Сватовите тагуваат, музичарите плачат. А нивните семејства завиени во црно за цел живот.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -