fbpx
-2 C
Skopje

Беше ѕвезда во Реал Мадрид и му предвидуваа голема кариера, сега прогласува банкрот

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Кога во 2007 година тогаш 20-годишниот холандски фудбалер Ројсон Дренте потпиша за Реал Мадрид, многумина му предвидуваа голема кариера. Меѓутоа, Дренте не се наигра многу на „Сантиаго Бернабеу“, па беше испраќан на позајмици. Меѓутоа, каде и да играше Холанѓанецот секогаш имаше исклучително висока плата. Дренте лесно ги трошеше милионите, па сега прогласи банкрот пред холандскиот суд. 33-годишниот фудбалер имаше лоши бизнис вложувања, па денес остана без пари.

Тој отвори луксузни бутици, кои пропаднаа, а не му успеа ни музичката кариера, каде исто така вложи голема сума пари.

Повеќе содржини во продолжение: Како да се победи настинка во рок од 24 часа?

Кога ги чувствуваме првите симптоми на настинка како минуваат низ нашето тело, се надеваме дека ќе биде нешто краткотрајно и нема да нè ослабне целосно.

Настинките можат да бидат многу стресни затоа што се долготрајни и преовладува чувството на слабост во организмот. Но, откривме неколку начини да се ослободиме од настинките што е можно побрзо, па дури и за 24 часа.

Прочитајте за процесот што треба да го поминете во текот на целиот ден.

7:00 часот – топол туш

Може да биде многу тешко да станете од кревет толку рано ако не се чувствувате добро, но топол туш и пареа можат да ви помогнат да се чувствувате подобро. Ќе ги исчистите синусите за да го олесните дишењето и да ги релаксирате мускулите.

8:00 – две лажички сируп од бозел

Дури и ако немате домашен сок од бозел дома, секако можете да го купите на пазар. Бидејќи има антиинфламаторни агенси и е одличен засилувач на имунитетот, ова е одличен избор во борбата против настинките. Земете две лажички сируп од бозел до три пати на ден. Еднакво е ефикасно ако сте само изложени на некој што е болен.

9:00 – прескокнете ги житариците и појадувајте јајца

Наместо житарки и кафе за појадок, одлучете се за јајца и чај. Јајцата се топли, се чисти протеини и ги содржат сите потребни аминокиселини што му се потребни на вашето тело за да се бори против инфекцијата. Комбинирајте чај со лимон и мед со јајца, бидејќи тие дефинитивно ќе имаат подобар ефект врз вашето тело од кафето.

12:30 – додадете наут и семки од тиква во салатата

И леблебијата и семките од тиква се одличен извор на цинк – хранлива материја која се бори против инфекциите и ги намалува воспалителните процеси во организмот. Постојат студии кои покажуваат дека потрошувачката на цинк во првите 24 часа по чувството на настинка значително го намалува времетраењето и интензитетот на настинката. Можете исто така да го земете како додаток.

14:00 часот – наполнете го шишето со вода

Иако водата не ви паѓа на ум прво кога станува збор за справување со настинка, хидратацијата е клучна кога се борите против настинка. Дури и поради лесната телесна температура, можете многу лесно да дехидрирате, затоа бидете сигурни дека постојано пиете нешто, бидејќи течноста му помага на вашето тело да ги исфрли бактериите. За време на студ, пијте најмалку две чаши повеќе од вообичаено.

15:00 часот – прошетајте

Додека повеќе сакате да лежите цел ден, 20-минутната прошетка низ соседството може да ви ја зголеми енергијата и да ги ублажи симптомите на настинка. Пешачењето стимулира подлабоко дишење и ги затегнува дишните патишта кои ви се благодарни во тој момент. Можете исто така да направите лесен тренинг за да помогнете во извлекувањето на бактериите од вашето тело.

18:30 – јадете пилешка супа

Се сеќавате како нашите мајки дури и кога бевме деца секогаш принудуваа пилешка супа како најдобар лек против настинка? Тие сигурно биле во право затоа што таа навистина може да ги ублажи воспалителните процеси во организмот. Дури и ако немате шанса да јадете домашна супа на вашата мајка, и вашата, па дури и онаа од кесичка, потенцијално може да ви помогне.

21:00 часот – исчистете го носот и грлото

Нашите синуси и дишни патишта можат да станат запушени во текот на ноќта кога спиеме и инфекцијата ќе се интензивира, па не заборавајте да ги исчистите носот и грлото, идеално со солена вода што ќе ја гаргарате во устата и ќе ја исфрлите.

22:00 – спиење

Доволно спиење е еден од клучните елементи што не смеете да го заборавите. Додадете уште една перница така што главата да ви биде подигната и да не тече сè по синусите, и спијте минимум 7 часа.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ново видео на „Тик-Ток“ во кое возач лудува по македонските улици и вози со 255 км/ч (ВИДЕО)

По вчерашното видео на „Тик-Ток“ каде граѓани користат полициски значки и палки за да поминат патарини денес е објавено ново видео каде возач управува...

Утре е Водопост, на овој ден мајките никако не смеат да заборават да го направат ова

Празникот Водици го менува денот, но датумот не. Се празнува на 19 јануари. Меѓутоа обичаите сврзани со празнувањето на овој Свет ден се врзани...

Бил Гејтс и Рокфелер веќе ги прават новите ковид пасоши: Како ќе функционираат?

Американските технолошки и здравствени гиганти, вклучувајќи ги Мајкрософт, Клиниката Мејо и Оракл, се здружија за да создадат нови ковид пасоши за вакцинација. Благодарение на новите...

Скијање и прошетка без почитување на мерките: Каде е сега ЕБР?

Центарот „Нижеполе“ преполн на почетокот од скијачката сезона. Посетителите го користат викендот за скијање и прошетка, по најавата дека стазата е отворена, но и дека...

Убаво: Владата ќе дели помош за купување на сончеви колектори, пвц прозори, печки на пелети

Најновите вести од Македонија и светот На предлог на Министерството за економија, беше разгледана и усвоена Програмата за промоција на обновливите извори на енергија и...
- Advertisement -