fbpx
3 C
Skopje

Без минута политичко искуство стана 45. американски претседател

АКТУЕЛНО

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп положи заклетва како 45-от американски претседател.

Тој пристапи кон својот нов дом. Таму беше пречекан од Мишел и Барак Обама. Најголемото изненадување беше подарокот кој Мишел Обама и го предаде на новата прва дама на САД.

Заклетвата му беше проследена со топовски почесна стрелба. За време на денешната средба тој стави рака врз две Библии. Првата, изгравирана со името на претседателот, е подарок од неговата мајка по повод завршувањето на обука во основно училиште од 1955 година.

Втората е истата онаа која ја користел Абрахам Линколн за својата заклетва пред 156 години. Истата книга е користена и од Барак Обама при преземањето на функцијата како прв афроамерикански претседател во 2009 година, кој помина два мандати како шеф на државата.

Трамп исто така посочи дека, 2017 година ќе биде запомнета како година во која народот ја вратил власта во своите раце. „Ние ја пренесуваме власта од Вашингтон на луѓето, на народот“, рече тој.

Во однос на економијата, тој изјави дека државата ќе се води на две правила „Купувај американски производи и вработувај американци“.

Трамп посочи дека исламскиот тероризам ќе биде „искоренат целосно од лицето на Земјата“.

Новоизбраниот претседател својот говор го заврши со својот слоган од предизборната кампања „Ќе ја направиме Америка повторно силна“.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Земјотрес во Македонија – ноќеска се тресеа овие градови во земјава

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22:43 часот е почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово, соопшти денеска Сеизмолошката...

И докторите заплакале: Оваа потресна фотографија крие приказна која никогаш нема да ја заборавите

Брачниот пар Дон (84) и Маргарет (80) биле во брак 59 години, тие во август оваа година починаа заедно држејќи се за рака. На вработените...

По Задушница доаѓа големиот празник: Што треба да направи секој верник?

Прочка, кој доаѓа по Задушница, претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Празникот Прочка или Велики...

ОВАА ЗАГАТКА НИКОЈ НЕ МОЖЕШЕ ДА ЈА РЕШИ, А ДАЛИ ВИЕ ГО ЗНАЕТЕ ОДГОВОРОТ: Кое семејство од фотографијата е сиромашно?

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ВО ПРОДОЛЖЕНИЕ: Слика подолу Со оваа загатка ќе го тестирате Вашиот мозок и можеби ќе откриете дали би биле добар детектив. Па, кое од...
- Advertisement -